Końcówka roku sprzyja podsumowaniom wszelkiego typu. Również mi udzielił się klimat podsumowań. W roku 2018 wolny czas umilały mi seriale, filmy i książki psychologiczne. Ten wpis postanowiłam poświęcić najlepszym książkom, jakie wpadły mi w tym czasie w ręce. To będzie mój subiektywny ranking. Ponadto nie będzie on zawierał samych nowości wydawniczych.

Nie jestem typowym molem książkowym, czytającym co tydzień nową książkę, ale z racji zawodu książki psychologiczne stanowią przedłużenie mojej lewej ręki. Niektóre z nich zostają ze mną na dłużej – co jakiś czas do nich wracam (fizycznie lub mentalnie). Tytuł dzisiejszego wpisu: „Moje top 5” może sugerować, że przez moje ręce i oczy przeszło dziesiątki, jak nie setki pozycji psychologicznych przez ostatnie 12 miesięcy. Ot, taki sprytny wybieg marketingowy. W rzeczywistości zdarza się, że nie kończę lektury, która mimo zachęcającego tytułu, okładki i opisu, rozczarowała mnie swoją zawartością. Albo zwyczajnie zanudziła. Lub okazała się spisana mało przystępnym językiem. Znacie to? Jednak poniższy ranking zawiera jedynie polecane przeze mnie książki psychologiczne.

Książki psychologiczne – Moje Top 5 2018 roku

1. Steven Hays, Spencer Smith: W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem. Wyd. GWP, 2016

To książka psychologiczna do samopomocy, oparta na założeniach Terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Zawiera mnóstwo angażujących zadań, których celem jest nauka uważności, akceptacji siebie i przeżywanych uczuć.

2. Geoff Rolls: Najciekawsze przypadki w psychologii. Wyd. UJ, 2011

Już sam tytuł zachęca do zajrzenia wgłąb książki. Znajdziemy tu 19 opisów mniej i bardziej znanych przypadków, które stanowiły kamienie milowe w rozwoju psychologii oraz nauki o mózgu. Przykłady zostały wybrane nie tyle pod kątem ich wartości naukowych, ale raczej ze względu na ich dużą medialność. Autor najpierw podaje szczegóły medyczne dotyczące każdego z bohaterów, a następnie obrazuje, jaką rolę odegrał dany przypadek w rozwoju nauki.


Przeczytaj również: Książki psychologiczne – top 10


3. Stephen Briers: Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce. Wyd. Edgard, z serii: Samo Sedno, 2011

To najkrótsza z wymienionych książka – jest idealna dla tych, którzy nie przepadają za opasłymi tomiskami. Lektura ta bardzo konkretnie i prosto wyjaśnia zagadnienia umieszczone w jej tytule – tj. przyczyny powstawania zaburzeń depresyjnych i lękowych, jak również sposoby ich terapii. W pracy zawartych jest wiele praktycznych przykładów wyjaśniających i w sposób praktyczny prezentujących opisywane problemy. Znajdziemy tu cenne wskazówki, jak skutecznie walczyć z lękiem, stresem, niską samooceną. Nie  zastąpią  one  jednak  profesjonalnego  leczenia. Książkowe porady należy  stosować  wespół z terapią w nurcie poznawczo-behawioralnym.

4. Irena Cieślińska: Pomyleni. Chorzy bez winy. Wyd. PWN, 2014

Autorka wprowadza nas w świat różnych, rzadko spotykanych schorzeń neurologicznych. A co za tym idzie – wywołujących u innych zaskoczenie, szok lub niezrozumienie. Każde z nich opisane jest przystępnym językiem, zrozumiałym nawet dla laików. Dodatkowo poznajemy historie osób, które cierpią na poszczególne opisywane choroby. To interesująca lektura dla każdego, kogo choć trochę fascynuje złożone działanie ludzkiego układu nerwowego.

5. Daniel Keys: Człowiek o 24 twarzach. Wyd. Wielka Litera, 2015

To książka biograficzna opisująca najcięższy znany w historii przypadek osobowości wielorakiej – Williama (Billy’ego) Milligama. W jego umyśle żyły aż 24 różne osobowości, walczące między sobą o opanowanie jego ciała. Każda z nich była reakcją obronną na któreś z traumatycznych wydarzeń z jego życia. Billy stworzył całą plejadę swoich alter ego, które w sytuacjach trudnych stanowiły mur obronny dla jego podstawowego „ja”. Problem w tym, że nie potrafił ich kontrolować, przez co z czasem zaczął popadać w różnorakie kłopoty. Doprowadziły go one na salę sądową, do więzienia, i koniec końców do szpitala psychiatrycznego. Historia ta jest przejmująca i wciągająca od pierwszych stron.

Te książki psychologiczne musisz przeczytać

Wymienione tytuły nie zawiodły mnie swoją formą i treścią. Nie żałuję ani minuty spędzonej z powyższymi książkami. Moim zdaniem to doskonałe prezenty dla psychologów, studentów psychologii lub psychologicznych geekow, interesujących się psychiką człowieka. Jeśli szukasz ciekawej lektury o tematyce psychologicznej, bez wahania możesz sięgnąć po którąś z książek znajdujących się w powyższym rankingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *