Do opublikowania poniższej historii terapeutycznej skłoniła mnie zaostrzająca się sytuacja polityczna w Polsce. Różne grupy społeczne walczą między sobą, poziom agresji w społeczeństwie się zwiększa. Coraz dalej nam od dialogu i wzajemnej akceptacji lub chociażby tolerancji. Dlaczego? Na to pytanie pomaga znaleźć odpowiedź przypowieść terapeutyczna o mrówkach.

Stali czytelnicy zapewne zdążyli się już zauważyć, że bardzo lubię i cenię narzędzie , jakim jest opowieść psychoterapeutyczna. W głębi każdy z nas ma w sobie coś z dzieci i bardzo lubimy bajki i opowiadania. Zapadają one wyjątkowo w naszej pamięci, a abstrakcyjne postaci i dialogi przemawiają do wyobraźni. Niemal na każdy problem, zagwozdkę i sytuację można dopasować  odpowiednią historię. Tak było i tym razem, gdy z niepokojem obserwuję sytuację w naszym polskim społeczeństwie. Opowieść o mrówkach doskonale odzwierciedla sytuację, w jakiej się znajdujemy. Liczę, że jej lektura zastanowi i zatrzyma przed dalszym udziałem w sztucznie generowanych konfliktach chociaż jednego czytelnika.

Przyrodniczo-polityczna przypowieść terapeutyczna

Jeśli zbierzesz sto czarnych mrówek i sto czerwonych mrówek i wrzucisz je do szklanego słoika nic się nie stanie. Mrówki różnych podgatunków będą nastawione wobec siebie neutralnie.
Ale jeśli weźmiesz ten sam słoik, wstrząśniesz nim brutalnie i zostawisz na stole, mrówki zaczną się wzajemnie zabijać. Czerwone wierzą, że czarne są wrogami, podczas gdy czarne wierzą, że wrogiem są czerwone. A w rzeczywistości prawdziwym wrogiem mrówek jest osoba, która wstrząsnęła słoikiem.
To samo dzieje się w społeczeństwie.

Przeczytaj również: O różnicach indywidualnych. Przypowieść terapeutyczna nr VII


Biały kontra czarny
Bogaty kontra biedny
Nauka kontra wiara
Mężczyźni kontra kobiety
Młody kontra stary
Prawicowiec kontra lewicowiec
Można wymieniać niemal bez końca….

Przeczytaj również: Projekcja. Przypowieść terapeutyczna nr V


Pomyśl, zanim zaczniesz skakać innym do oczu!

Zanim zaczniemy walczyć wzajemnie, musimy zadać sobie pytania:
Kto wstrząsnął słoikiem?
Kim jest wróg?
Kto chce nas ze sobą skłócić, podzielić i tym samym osłabić naród?
Nie bądź mrówką, której spojrzenie na sytuację ograniczone jest ściankami słoika. Spójrz poza nie.

Bajki terapeutyczne dla dorosłych

Na blogu jak i w pracy często posługuję się narzędziem, jakim jest przypowieść  terapeutyczna. Polecam śledzić na bieżąco również strony psychologgera w mediach społecznościowych, bo w nich też co jakiś czas publikuję tego rodzaju historie dające do myślenia i przyjęcia odmiennej perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *