Potrzeby osób starszych zmieniają się na przestrzeni lat – tak jak i zmienia się rzeczywistość, w której żyją. Aby je zaspokajać należy przede wszystkim być ich świadomym. Ignorowanie zaspokajania potrzeb prowadzi do wielu negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak depresja seniora. Ale czego właściwie potrzebuje współczesny senior?
Co jest niezbędne seniorowi? Podstawowe potrzeby osoby starszej
Potrzeby wyższe osób starszych
Czego pragną Seniorzy?
Amerykański gerontolog Clark Tibbitis stworzył celną klasyfikację potrzeb psychospołecznych seniorów. Wśród nich wymienia:
- wykonywanie działań społecznie użytecznych
- spędzanie czasu wolnego w sposób satysfakcjonujący
- bycie uznanym za część jakiejś społeczności czy grupy
- uznanie jako jednostkę ludzką
- utrzymywanie kontaktów towarzyskich
- stwarzanie okazji do doznań i autoekspresji
- ochronę zdrowia i dostęp do opieki społecznej
- ustalony trybu życia i utrzymywanie kontaktów z rodziną
- odpowiednią stymulację umysłowo-psychiczną
- duchową satysfakcję.
Przeczytaj również: Polecane filmy o depresji i nerwicy
Najprostszym sposobem na poznanie pragnień danej osoby jest rozmowa i zadawanie pytań. Idąc tym tokiem myślenia zapytałam podopiecznych seniorów, jakie mają potrzeby. W efekcie zobrazowaliśmy je w formie ekspozycji w widocznym miejscu:
Szczególnie podkreślano znaczenie posiadania towarzystwa – tak ludzi, jak i zwierząt. Izolacja z powodu pandemii koronawirusa sprawia, że obecnie samotność wyjątkowo dokucza osobom z omawianej grupy wiekowej. Doskwiera im również ograniczona aktywność z powodu zamkniętych Klubów Seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, braku możliwości wyjścia do kina czy kawiarni. Nawet zwyczajne spacerowanie jest często aktualnie poza zasięgiem osób w wieku starczym – z powodu panującej pandemii oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych związanych z zimową porą roku.
Gdy już zwerbalizujemy pragnienia podopiecznych warto zastanowić się, jak można je zaspokoić.
Skutki niezaspokojonych potrzeb wyższego rzędu – depresja seniora
Jestem z pasji oraz zawodu psychologiem. Mój blog porusza kwestie zdrowia psychicznego i psychologii. Ponadto recenzuję książki psychologiczne oraz polecam filmy i seriale psychologiczne, więc znajdziesz tu sporo inspiracji. Na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi psychicznie i intelektualnie.
super wpis pozdrawiam