Jesień to sprzyjająca pora roku do nadrabiania zaległości filmowych i serialowych. Na blogu polecałam już wiele tytułów filmów i seriali o tematyce psychologicznej. Tym razem mam trzy propozycje nowych seriali dla miłośników gatunku „dramat psychologiczny” oraz „thriller psychologiczny”. Poniżej znajdziecie ich krótkie recenzje.

Nowe seriale psychologiczne

Lista zawiera tylko trzy pozycje, ale nie chciałam czekać dłużej z publikacją tego wpisu. Zanim obejrzałabym kolejne seriale psychologiczne mogłoby upłynąć dużo czasu. Jednak w tym przypadku ważna jest jakość, a nie ilość. Czujących niedosyt odsyłam do starszych wpisów polecających seriale i filmy o tematyce psychologicznej. Jest co oglądać!

Ostre przedmioty (2018 – )

Serial emitowany jest na kanale HBO GO. Klasyfikowany jest jako thriller psychologiczny. Składa się z 8 odcinków, nakręconych na podstawie książki Gillian Flynn o tym samym tytule. Atmosfera jest duszna, ciężka  i obciążona przeszłością. Główna bohaterka – dziennikarka Camille Preaker przyjeżdża do rodzinnego, prowincjonalnego miasteczka. To właśnie tutaj doszło do zabójstwa dwóch małych dziewczynek. Preaker musi rozwiązać zagadkę ich śmierci, a powrót do miejsca pochodzenia wiąże się nie tylko z dużą presją czasu. Na miejscu Camille zmierza się z bolesnymi, traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa i śmiercią siostry. Czeka ją również spotkanie z dawno niewidzianą, apodyktyczną matką, ojczymem i przyrodnią siostrą.

Świetna obsada, świetny scenariusz, świetna reżyseria. Muzyka, która wbija w fotel (dominuje Led Zeppelin, a szczególnie motyw z „In the Evening”). Fabuła zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po pierwowzór, czyli książkę Gillian Flynn.

Atypowy (2017 – ) – sezon drugi

Atypowy to serial wyprodukowany przez Netflix. Na platformie pojawiły się niedawno odcinki nowego sezonu, który jest kontynuacją pierwszego. Główny wątek stanowi autyzm jednego z bohaterów. Sam to nastolatek z wysoko funkcjonującym autyzmem, czyli zaburzeniem neurorozwojwym. Odcinki rzetelnie i dokładnie odwzorowują specyfikę tego zaburzenia, prezentując, jak odbiera świat osoba mająca autyzm. Przy okazji przedstawia ją jako nastolatka z typowymi dla tego wieku rozwojowego problemami: wybór dalszej drogi edukacji, pierwsze związki i kontakty z dziewczynami, zmaganie się z kryzysem w małżeństwie rodziców. Scenariusz nie omija również kwestii wpływu zaburzenia dziecka na funkcjonowanie reszty rodziny. Całość przedstawia ciekawe studium rodzinne.

Zalecam zapoznać się z odcinkami pierwszej serii przed obejrzeniem drugiego sezonu, choć w zasadzie nie jest to konieczne. Ten dramat psychologiczny dedykowany jest zarówno młodzieży, jak i dorosłym.

Wanderlust (2018 – )

Dramat psychologiczny wyprodukowany przez Netflix opisujący skomplikowane relacje międzyludzkie. Fabuła toczy się wokół małżeństwa z wieloletnim stażem. Joy pracuje jako terapeutka – w trakcie odcinków możemy obserwować jej pracę. Z kolei Alan jest nauczycielem. Po wypadku, jakiego doznała Joy para próbuje wskrzesić namiętność w swoim związku w nietypowy sposób. Jak zareagują na to ich dzieci i otoczenie? Czy uda im się ożywić swoje małżeństwo?

Znacie jakieś inne nowości serialowe godne polecenia? Oczywiście interesują mnie głównie te psychologiczne lub z wątkami psychologicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *