Lista polecanych seriali psychologicznych cieszy się dużą popularnością wśród czytelników bloga. To też mój ulubiony gatunek seriali. Co jakiś czas trafiam na kolejne tytuły, które są warte obejrzenia. Poniżej znajdują się moje aktualne propozycje.

Polecane seriale psychologiczne

Do listy tytułów, które polecam z tematyki psychologicznej dodaję cztery kolejne seriale psychologiczne: trzy z nich są dostępne na popularnym serwisie Netflix. Zapoznajcie się z ich opisami:

1. Gypsy (2017) – Serial, w którym śledzimy losy nie zawsze postępującej w sposób etyczny pani psychoterapeutki oraz jej pacjentów. Bez wątpienia jest to specjalistka w swej dziedzinie, jednak wykorzystuje historie swoich pacjentów do… Sami zobaczcie, do czego i jak. Produkcja wywołała we mnie mieszane uczucia, szczególnie co do niejasnego zakończenia. Być może producent zostawił sobie otwartą furtkę do kontynuacji serii (Gypsy ma tylko 1 sezon), ale póki co nie zapowiada się na dalsze sezony. Mimo tego fabuła jest ciekawa i obejrzałam serię z dużym zaangażowaniem.

 

2. Wszystkie wcielenia Tary (2009-2011) – Główna bohaterka cierpi na tzw. osobowość mnogą. To rzadkie zaburzenie dysocjacyjne. Serial ma 3 sezony. Pierwszy najrzetelniej oddaje istotę osobowości mnogiej. W sezonie drugim i trzecim pojawiają się elementy niezgodne z rzeczywistością (np. walczenie alter ego między sobą, widzenie na „zewnątrz” siebie alternatywnych osobowości). W trakcie kolejnych odcinków poznajemy Tarę, jej „alterki” i „alterów” oraz jej rodzinę. Seria umożliwia poznanie problemów, z jakimi zmaga się osoba cierpiąca na to zaburzenie i przybliża jej funkcjonowanie na co dzień. Obrazuje również wpływ choroby głównej bohaterki na życie jej najbliższych.

3. Trzynaście powodów, sezon drugi (2017 -) – Pierwszy sezon serialu został opisany w poprzednim wpisie serialowym. Odcinki nowego sezonu koncentrują się wokół konsekwencji długofalowych samobójstwa Hannyh. Kontynuacja serii porusza wiele problemów, z jakimi zmagają się nastolatkowie: długi proces żałoby, przemoc seksualna, przemoc fizyczna, zastraszanie, nękanie, uzależnienie od narkotyków. Dokładnie obrazuje cykl agresywnych zachowań: „przemoc rodzi przemoc”. Na pierwszy plan wysuwa się również trudny proces sądowy wytoczony przez rodziców zmarłej uczennicy przeciwko szkole. Podsumowując, bardzo emocjonujący i dający do myślenia młodzieżowy serial psychologiczny.

 

4. Tabula Rasa (2017-) – Dramat psychologiczny. To historia młodej kobiety, która w wyniku wypadku samochodowego cierpi na amnezję następczą. Nie potrafi zapamiętywać nowych informacji. Dodatkowo, w związku z doznaną traumą związaną z wypadkiem, część wspomnień wypiera ze swej świadomości. Jej umysł wypełnia luki pamięciowe konfabulacjami i omamami. Fabuła toczy się wokół śledztwa dotyczącego tajemniczego zaginięcia mężczyzny, z którym główna bohaterka była zżyta. Jednak ona temu zaprzecza ze względu na niepamięć. Zostaje znaleziona w lesie przez leśniczego w opłakanym stanie – poraniona, zdezorientowana, spanikowana i nie wiedząca, co się dzieje. Trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie zaczyna się cała historia serii.

Opisane seriale zapewniają rozrywkę na naprawdę wysokim poziomie. Aż żal, gdy obejrzy się już wszystkie odcinki. Całe szczęście jest wiele produkcji wartych obejrzenia. Sprawdźcie, jakie filmy psychologiczne polecałam już na blogu:

P.S. W soboty na fejsbukowej stronie psychologgera często pojawiają się propozycje psychologicznego filmu na weekend. Także zachęcam do obserwowania fanpejdża wszystkich psychologicznych kinomaniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *