Książka Jeffreya Young i Janet Klosko „Program zmiany sposobu życia” nie jest nowością wydawniczą, ale zdecydowanie zasługuje na recenzję i polecenie! To poradnik samopomocowy oparty na terapii schematów. Zawiera wyczerpujący opis 11 typowych schematów zachowań – tzw. pułapek życiowych oraz techniki pokonywania ich. Znajdziemy w niej również testy do autodiagnozy.

Co tu dużo kryć – gdyby nie rekomendacja znajomej psychoterapeutki w ogóle nie wzięłabym tej książki do ręki. Wszelkie podręczniki z „programowaniem” (nie jestem zwolennikiem NLP) w tytule omijam szerokim łukiem – także tytuł mnie nie zachęcał. Jednak treść recenzowanej książki oparta jest na terapii schematów, która to jest przeze mnie ceniona. „Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych” wydana w 2012 przez Wydawnictwo Zielone Drzewo PTP to jedno z moich odkryć, które powinno pojawić się w rankingu zawierającym polecane książki psychologiczne do samopomocy.

Polecane książki psychologiczne – poradniki

Podręcznik adresowany jest dla pacjentów – szczególnie jako uzupełnienie psychoterapii. Lektura pomoże usystematyzować wiedzę na temat naszych tendencji w zachowaniu i myśleniu. Z książki można również korzy­stać samo­dziel­nie.

Język, jakim posługują się autorzy, jest prosty i przystępny. Z tego też powodu książkę czyta się błyskawicznie. Rozdziały są wyczerpujące, a jednocześnie zwięzłe i podparte przykładami z sesji terapeutycznych. W poszczególnych rozdziałach znajdziemy szczegółowy opis każdego z 11 najbardziej powszechnych schematów zachowań (autorzy nazywają je tzw. pułapkami życiowymi), krótki kwestionariusz do oceny, czy dany schemat jest dla nas charakterystyczny oraz przewodnik krok po kroku, jak pokonywać dany schemat zachowania.


Przeczytaj również: „Relacje na huśtawce” – recenzja książki psychologicznej


Szczególnie spodobało mi się skoncentrowanie na bliskich związkach – „Program zmiany” przekazuje jasne wska­zówki, jakich part­ne­rów powin­ni­śmy przy swoim sche­ma­cie uni­kać (zazwy­czaj są oni dla nas naj­bar­dziej pocią­ga­jący i zarazem najbardziej tok­syczni). Znajdziemy w nim również rady, jak two­rzyć sta­bilne rela­cje na całe życie.

Komu rekomenduję „Program zmiany stylu życia”?

Książkę Young i Klosko pole­cam każ­dej oso­bie, która chce sie­bie lepiej poznać i roz­wi­jać się.

Skorzysta z niej również każdy, kto uczęszcza na psy­cho­te­ra­pię – nie­za­leż­nie od pro­blemu głównego. To wspaniała lektura wspomagająca terapię, napisana specjalnie dla pacjentów, a nie specjalistów.

Ze względu na bogactwo informacji na temat związków międzyludzkich poradnik przyda się również tym, którzy chcą udoskonalić swoje bliskie relacje. Jesteś nieusatysfakcjonowany jakością zawieranych przez siebie związków? Doświadczasz powtarzających się trudności w bliskich relacjach? Jeśli tak, to zdecydowanie powinieneś sięgnąć po tę książkę.

Nie zniechęcajcie się górnolotnym tytułem poradnika. To jedynie niefortunne tłumaczenie. W oryginale tytuł brzmi: Reinventing Your Life. The Breakthrough  Program to End Negative Behavior… and Feel Great Again (Odkryj ponownie swe życie. Przełomowy program by zakończyć negatywne zachowanie… i ponownie poczuć się świetnie). Prawdę mówiąc oryginalny tytuł również nie oddaje treści poradnika, ale pasuje do „amerykańskiego” stylu pisania. Jednak przymknijmy oko na te kilka słów na okładce! Wszak nie po niej ocenia się książkę. Nie bez powodu ma ona rekomendację Instytutu Psychologii Zdrowia PTP (oraz moją!).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *