Lubię sięgać po książki psychologiczne przeznaczone nie tylko dla specjalistów, ale również dla zwykłych ludzi, bez specjalistycznej wiedzy. Zalicza się do nich nowa książka wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne: „Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?”. Jest dedykowana każdemu, kto doświadcza powtarzających się trudności w relacjach międzyludzkich.

Książka ta nie jest poradnikiem. To trening umiejętności interpersonalnych. Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev i Michelle Skeen w przystępny sposób przybliżają przyczyny problemów w kontaktach z ludźmi oraz proponują praktyczne ćwiczenia mające na celu zmianę negatywnych wzorców zachowań.


Przeczytaj również: Książki psychologiczne – top 10


Autorzy „Relacji na huśtawce” opracowali praktyczne techniki rozpoznawania schematów zachowań powstałych na skutek wcześniejszych doświadczeń w życiu oraz metody radzenia sobie z nimi, by móc budować trwałe i satysfakcjonujące relacje interpersonalne. Całość uzupełniona jest licznymi przykładami, które ułatwiają rozpoznawanie i zrozumienie przejawianych wzorców zachowania. Ważnym elementem treningu są zadania praktyczne przypisane każdemu rozdziałowi i podrozdziałowi.

Proponowany program terapeutyczny powstał z połączenia dwóch typów terapii:

  • Terapii Akceptacji i Zaangażowania – inaczej zwanej terapią ACT;
  • Terapii Schematów – TS.

Opisy obu tych rodzajów terapii znajdziecie w poprzednim artykule na blogu: Jakie są typy psychoterapii? 6 mniej znanych rodzajów terapii.

„Relacje na huśtawce” pozbawiona jest psychologicznego żargonu – język jest przystępny i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. To duży plus tej książki – sprawia, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Jednak co najważniejsze proponowany trening umożliwia czytelnikowi samodzielną pracę nad sobą – przekazuje wiele narzędzi pomocnych w budowaniu trwałych i zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Czy podejście proponowane przez McKay i reszty autorów działa? Jak sami przyznają, sama lektura nie wystarczy. Aby dokonać w sobie zmian trzeba sumiennie wykonywać ćwiczenia praktyczne zamieszczone w książce. Niestety każda zmiana wymaga pewnego wysiłku, ale jest możliwa na każdym etapie życia.

Skuteczność opisywanego podejścia potwierdziły badania naukowe przeprowadzone przez A. Lev (2011).

P.S. Radzę zaopatrzyć się w wersję papierową książki, nie w e-booka, gdyż „Relacje na huśtawce” zawierają liczne zadania do wykonania wraz z arkuszami i tabelkami, które należy uzupełniać. O wiele wygodniej będzie się z nią pracowało w wersji tradycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *