
Jesteście ciekawi, co wartego przeczytania pojawiło się w marcu w tematyce psychologicznej? Marzec to miesiąc, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu (18.03.), Światowy Dzień Świadomości Autoagresji (01.03.) oraz Światowy Dzień Choroby Dwubiegunowej (30.03.). W związku z tym w polecanych linkach znajdziecie również artykuły dotyczące tej tematyki. Zapraszam do zapoznania się z poniższymi propozycjami.
- Elektroniczny mózg zdiagnozuje swojego biologicznego kuzyna? Postęp naukowy w wykorzystaniu sieci neuronowych w psychiatrii i psychologii. Być może za jakiś czas procesem diagnozy będą zajmować się nie specjaliści, a złożone algorytmy sieci neuronowych. Dane z badań są bardzo obiecujące: algorytmy trafnie prognozują ryzyko zachorowania na choroby psychiczne.
- Jeszcze do końca XX wieku obowiązywało przekonanie, że liczba połączeń nerwowych, wykształconych w okresie rozwoju, jest skończona. Aktualnie już wiadomo, że w mózgu osoby dorosłej nadal powstają nowe neurony. Zdolność ta to Neuroplastyczność.
- Dotychczas obowiązywała teoria uczenia się postawiona przez Donalda Hebba w 1949 roku, według której za proces uczenia się odpowiadają synapsy, czyli połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Naukowcy z Izraela przedstawili rewolucyjne wyniki badań wskazujące, że proces ten zachodzi w dendrytach, czyli wypustkach komórek nerwowych. Naukowcy: mózg działa inaczej niż się wydawało
- Ostatnio polecałam reportaż dotyczący wczesnego Alzheimera. Tym razem trafiłam na interesujący i wyczerpujący temat artykuł przybliżający najważniejsze informacje dotyczące tej choroby: Choroba Alzheimera – piguła wiedzy w jednym miejscu.
- Rodziców z pewnością może zainteresować artykuł dotyczący skutków oglądania telewizji przez minimum 6 godzin dziennie u dzieci poniżej 2 roku życia. Otóż okazało się, że tak długie oglądanie telewizji może powodować objawy podobne do zaburzeń ze spektrum autyzmu (czyli autyzmu, ADHD i zespołu Aspergera). Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: To nie musi być autyzm ani ADHD, mamo i tato, ale skutki oglądania telewizji przez dziecko!
- Depresja poporodowa to najczęstsze powikłanie okresu okołoporodowego. Częstsze nawet niż związana z ciążą cukrzyca. Może wystąpić jeszcze w czasie ciąży lub w ciągu pierwszego roku po porodzie.Psycholog: depresja poporodowa dotyka nawet 15 proc. matek.
- Czy uzależnienia od substancji można porównywać z uzależnieniami od zachowań? Jakie są różnice między mechanizmami tych uzależnień? O tym przeczytacie w artykule Focusa: Hazard, kleptomania, alkoholizm. Co się dzieje w mózgu nałogowca?
- Nie da się uniknąć w życiu zmian. One się dzieją – inicjowane przez nas lub nie. Są one naturalną i nierozerwalną częścią życia. Jednak wielu z nas boi się zmian. Osobom tym polecam tekst: Lęk przed zmianami to trudny przeciwnik. Jak zlikwidować wroga?
- Bez wątpienia warunki atmosferyczne mają wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Niektóre osoby są wrażliwsze na zmiany pogody (tzw. meteopaci), inni mniej lub wcale. Jednak aż 80 proc. Polaków uważa się za meteopatów. Czy pogoda rzeczywiście wpływa na nastrój czy może to… hipochondria?
- Ostatnie z polecanych linków dotyczą autoagresji: Autoagresja: kiedy rany na duszy zostawiają ślad również na ciele oraz Autoagresja. Przybliżają one złożoną problematykę samookaleczeń i zadawania samemu sobie cierpienia.