W ciągu ostatnich lat autyzm jest popularyzowany przez różne produkcje filmowe i telewizyjne. To całościowe zaburzenie rozwojowe, którego objawy ujawniają się we wczesnym dzieciństwie i trwają przez całe życie. Przejawia się w odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Zaburzenia ze spectrum autyzmu są obecnie najczęściej występującymi zaburzeniami na świecie. Być może stąd problem ten jest coraz chętniej poruszanym motywem na ekranie.

Poniżej znajdują się 3 polecane seriale psychologiczne o autyzmie. 

  • Atypowy (2017-)  Serial przybliżający zaburzenie rozwojowe jakim jest autyzm. Główny bohater jest nastolatkiem z wysokofunkcjonującym autyzmem, który przeżywa typowe problemy dla osób autystycznych, takie jak problemy z rozpoznawaniem emocji, złe tolerowanie dużego natężenia bodźców, trudności z komunikacją i samokontrolą. Przejawia szereg zachowań, które są postrzegane jako dziwaczne przez osoby „neurotypowe”. Serial ten to też ciekawe studium rodzinne: główny bohater ma siostrę, jednak praktycznie cała uwaga rodziców skupiona jest na nastolatku. Co więcej, matka jest chorobliwie nadopiekuńcza. Jakie ma to konsekwencje dla chłopca, jego siostry oraz dla niej samej i relacji z mężem? Tego dowiecie się z fabuły :)
  • Słowo na A (2016-)  Bohaterzy serialu to pięciolatek z autyzmem oraz jego rodzina. Podobnie jak w poprzednim serialu, tu również życie rodzinne toczy się wokół niepełnosprawności dziecka, na czym cierpi druga latorośl. Przedstawione są tu próby nawiązania relacji z dzieckiem i zrozumienia jego specyficznych potrzeb: samodzielnie przez rodziców oraz z pomocą terapeutki. Najbardziej podobało mi się stwierdzenie starszej córki, że Joe (jej młodszy braciszek z autyzmem) wcale nie musi się zmieniać, bo i tak jest wspaniały (z czym do końca nie zgadza się matka, pragnąca nawiązać silną relację z dzieckiem). Fabuła budzi emocje, jednak nie jest przerysowana czy sztuczna. Do tego wspaniała gra aktorska, angielskie poczucie humoru i mamy fantastyczny serial obyczajowo-psychologiczny. Do tej pory nakręcono dwa sezony.
  • Touch (2012-2013)  Opowiada historię kilkuletniego chłopca z autyzmem. Jest niemotą, co oznacza brak zdolności mówienia przy zachowaniu słuchu – dotychczas nie powiedział ani słowa. Nie toleruje dotyku, pozornie nie ma z nim kontaktu. Ale czy na pewno? Chłopiec próbuje nawiązać kontakt z samotnie wychowującym go ojcem za pomocą liczb. Okazuje się, że chłopiec jest niezwykle uzdolniony matematycznie, a podawane przez niego liczby mają ogromne znaczenie. Niestety ojciec nie radzi sobie z trudami samotnego wychowywania niepełnosprawnego syna, przez co zostaje on odebrany przez opiekę społeczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *