
Kwiecień zaczęliśmy ważnymi obchodami psychologicznymi: Dniem Świadomości Autyzmu. Pewnie wielu z czytelników kojarzy akcję „kwiecień na niebiesko” – kolor niebieski to symbol autyzmu. Naturalnie w polecanych przeze mnie linkach znajdują się też materiały dotyczące tego zaburzenia, ale nie tylko! Tym razem uszeregowałam tematycznie polecane artykuły z psychologii.
Materiały z obszaru „związki i rodzina”:
- Parentyfikacja. Czyli co się dzieje, kiedy w rodzinie następuje odwrócenie ról i dzieci biorą odpowiedzialność za rodziców Wywiad z prof. Katarzyną Schier o zjawisku odwrócenia ról w rodzinie i jego konsekwencjach. To sytuacja, gdy dziecko staje się rodzicem swojego rodzica. Dochodzi w niej do zatracenia granicy, kto jest rodzicem, a kto dzieckiem i kto się kim opiekuje.
- Jakie pułapki czekają w związku, gdy Mężczyźni szukają w partnerce matki zamiast żony? Dlaczego mężczyźni wybierają na swe partnerki kobiety podobne do matek?
- Skąd się bierze Niechęć do własnej rodziny i czczenie nieznajomych? Niechęć do własnej rodziny dotyka każdego, czy to w małym stopniu, czy też całkiem jawnie. Chociaż brzmi to paradoksalnie, nie wyklucza to jednoczesnego istnienia wielkiej miłości. Niektórzy otwarcie odrzucają własne rodziny, wstydzą się jej lub nienawidzą. Artykuł przybliża mechanizmy psychologiczne stojące za tymi zachowaniami.
- Edukacja seksualna zaczyna się w domu. Nie warto uczyć dziecka wstydu, wkładając mu do głowy, że niektórych pytań się nie zadaje – W tym artykule seksuolog Izabela Jąderek radzi rodzicom, jak rozmawiać z dziećmi o seksie. Warto się z tym zapoznać, tym bardziej, że edukacja seksualna w szkołach praktycznie nie istnieje.
- Dorosłe Dzieci Alkoholików: funkcjonowanie w pracy – Audycja radiowa z dwójką psychologów specjalizujących się w pomocy osobom z syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików. DDA: funkcjonowanie w pracy.
- Ciekawa analiza, Jak Polacy dobierają się w pary? Jakie cechy i kwestie bierzemy pod uwagę podczas zawierania związków? Czy kierujemy się innymi zasadami niż poprzednie pokolenia? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w polecanym linku.
Zaburzenia psychiczne:
- Fazy choroby afektywnej dwubiegunowej są trudne do przewidzenia, a jej obraz bardzo zróżnicowany. Naukowcy opracowali specjalny Algorytm DeepMood na smartfony, który skutecznie przewiduje okresy manii i depresji użytkownika. Wydaje się, że program ten będzie niezwykle pomocny dla chorych na ChAD: Smartfony pomogą przewidzieć fazy manii i depresji w chorobie dwubiegunowej.
- Sny ludzi z depresją, co jest w nich szczególnego? To jeden z najbardziej interesujących artykułów, na jakie trafiłam w ostatnim czasie. Opisuje specyfikę snów chorych na depresję oraz wyjaśnia, dlaczego budzą się oni wyczerpani.
Materiały o autyzmie:
- Film przybliżający specyfikę zaburzenia, jakim jest autyzm. Jest dość długi, ale to doskonała propozycja dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę o tym zaburzeniu i lepiej go rozumieć: Autyzm – piękniejszy umysł.
- Króciutki Spot o autyzmie Fundacji JiM o charakterze popularyzatorskim. Wzięły w nim udział osoby ze spektrum autyzmu.
- https://www.youtube.com/watch?v=vBxGaAj9ke4 o autyzmie z polskimi napisami
- Wyczerpujący wykład dr Anny Ziółkowskiej ze strefy Psyche SWPS traktujący o prawdach i mitach na temat autyzmu Autyzm – prawdy i mity. Strefa Psyche SWPS.
Inne:
- W kwietniu obchodzony był Światowy Dzień Książki. O powodach, dla których warto czytać niezbicie dowodzi Eksperyment z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. „Umiejętność czytania wpływa między innymi na lepszy rozwój języka, poprawia zdolności wzrokowo-przestrzenne i zdolność liczenia abstrakcyjnego. Co ciekawe, poprawia też pamięć krótkotrwałą”.

Jestem z pasji oraz zawodu psychologiem. Mój blog porusza kwestie zdrowia psychicznego i psychologii. Ponadto recenzuję książki psychologiczne oraz polecam filmy i seriale psychologiczne, więc znajdziesz tu sporo inspiracji. Na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi psychicznie i intelektualnie.