W ramach akcji „Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie” rozprawmy się z najpowszechniejszymi mitami na temat tego zaburzenia. Jak wiemy z raportu dotyczącego świadomości polaków na temat autyzmu  w społeczeństwie funkcjonuje sporo nieprawidłowych przekonań. Jedynym lekiem na brak wiedzy i błędne przekonania jest edukacja. A od wiedzy do akceptacji i zrozumienia już tylko pół kroku. Także zaczynajmy!

Najczęstsze mity na temat autyzmu

Mit nr 1. Autyzm to choroba

To często spotykane stwierdzenie. Czy jest prawidłowe? Według aktualnej definicji choroba to:

 „Stan organizmu, kiedy to czuje się on źle, a owego złego samopoczucia nie można jednak powiązać z krótkotrwałym, przejściowym uwarunkowaniem psychologicznym lub bytowym, lecz z dolegliwościami wywołanymi przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu. Przez dolegliwości rozumiemy przy tym doznania, które są przejawem nieprawidłowych zmian struktury organizmu lub zaburzeń regulacji funkcji narządów.”

 

Innymi słowy: znamy przyczynę i przebieg (który jest podobny u różnych osób).

W przypadku autyzmu przyczyny wciąż nie są do końca poznane, a przebieg ma zróżnicowany charakter – nie ma jednolitego obrazu autyzmu. U poszczególnych osób obraz autyzmu może się totalnie od siebie różnić. Dlatego też mówimy o pewnym spektrum autyzmu, a sam autyzm definiowany jest jako zaburzenie.

Mit nr 2. Autyzm jest stosunkowo rzadko diagnozowany

Według danych podawanych przez Autism Europe ok. 5 mln osób w Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem. Nie ma dokładnych danych co do liczby osób z autyzmem w Polsce, ale szacuje się, że co najmniej 60 tysięcy rodaków może mieć autyzm. Według fundacji JiM autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. Problem więc jest bardziej powszechny, niż się wydaje być.

Mit nr 3. Autyzm dotyczy tylko dzieci

Niestety z autyzmu się nie wyrasta. To zaburzenie neurorozwojowe, które ma się przez całe życie. Dzisiejsze dziecko z autyzmem za kilkanaście lat będzie dorosłym z autyzmem. Nie da się go również wyleczyć.

Mit nr 4. Autyzm to wynik złego wychowania

Występowanie omawianego zaburzenia nie ma związku ze stylem wychowywania dziecka. Autyzm to nie jest efekt zaniedbania dziecka czy nieudolności matki.

Mit nr 5.  Przyczyną autyzmu są szczepienia

Jest to mit, który nigdy nie został potwierdzony przez rzetelnie przeprowadzone badania. Jest również  wyjątkowo szkodliwy społecznie, ponieważ często otwiera furtkę dla alternatywnych terapii mogących bardzo zaszkodzić dziecko oraz wzmacnia ruch anty-szczepionkowy.

Co w takim razie powoduje autyzm? Przyczyny nie są do końca poznane, ale wśród najczęściej wymienianych potencjalnych czynników wystąpienia zaburzenia ze spektrum autyzmu należą:

  • Uszkodzenie centralnego układu nerwowego,
  • Urazy okołoporodowe,
  • Poważne infekcje w wieku niemowlęcym,
  • Wiek ojca (powyżej 40 roku życia)
  • Niedobory witaminy D w czasie ciąży.

Mit nr 6. Autyzm da się wyleczyć

Niestety autyzmu nie da się wyleczyć. Nie ma cudownego lekarstwa na autyzm, chociaż wielu oszustów próbuje na tym zarobić oferując alternatywne metody leczenia, wykorzystując desperację i nadzieję rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem.

Odpowiednio dobrane metody rehabilitacji i, w razie potrzeby, farmakoterapia, wspierają rozwój dziecka i pomagają wyrównać szanse (szczególnie w przypadku dzieci, u których nie współwystępują inne zaburzenia).

Mit nr 7. Autyzm jest zaraźliwy

Przede wszystkim to zaburzenie neurorozwojowe, nie choroba zakaźna. Więc nie da się nim zarazić podczas kontaktu z osobą z autyzmem.

Ponadto czynniki wywołujące autyzm to nie bakterie ani wirusy chorobotwórcze (patrz: mit nr 5.).

Mit nr 8. Osoby z autyzmem mają nadzwyczajne zdolności w pewnej wąskiej dziedzinie

Przekonanie to wzięło się zapewne z obrazu popularyzowanego w mediach (reportaże, seriale i filmy opisujące osoby z autyzmem o nadzwyczajnych umiejętnościach). W rzeczywistości zdolności te dotyczą jedynie 10% osób z autyzmem (co 10 osoba) i są nazywane Zespołem sawanta.

Wśród dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu można spotkać zarówno geniuszy w swojej dziedzinie jak i osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Symptomy autyzmu. Infografika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *