
Żałoba to specyficzny stan, który nieraz jest utożsamiany i mylony z depresją. Zapewne jest tak dlatego, że jednym z etapów przeżywania żałoby jest etap depresji. Jednak nie jest to choroba – to naturalna reakcja na stratę i nie wymaga leczenia. Poniżej przybliżę specyfikę żałoby i jej etapy.
Nie każdy jest świadomy tego, że przeżywanie żałoby jest związane nie tylko ze śmiercią bliskiej osoby – może dotyczyć także rozstania z partnerem, utraty pasji, sensu życia, a nawet końca pewnego etapu w życiu, jak np. zakończenia edukacji szkolnej. Ważną informacją dla czytelników bloga może być fakt, że przeżywanie żałoby może dotyczyć też diagnozy zaburzenia psychicznego (czyli utraty zdrowia psychicznego).
Model żałoby Kübler-Ross
Teorię przeżywania straty opracowała Elisabeth Kübler-Ross: lekarka i terapeutka pracująca przez wiele lat ze śmiertelnie chorymi. Z jej obserwacji wynikało, że typowo żałoba przebiega według pięciopunktowego schematu. Zwróćcie uwagę na słowo „typowo” – nie każda osoba będzie przeżywała stratę w ten sam sposób. Kolejność poszczególnych etapów może być inna, mogą się one ze sobą mieszać, a niektóre w ogóle mogą nie wystąpić.
![]() |
|
|
- Szok i zaprzeczenie – W chwili, gdy człowiek zostanie poinformowany o stracie (bliskiej osoby, zdrowia i in.) nie może on uwierzyć w to, co się wydarzyło. Nawet, jeżeli był tego świadkiem, myśli, że to tylko zły sen lub koszmarna pomyłka.
- Gniew – Ten etap związany jest z niepohamowaną złością na cały świat, los, karmę, czy też boga. Złość może być też kierowana na siebie. Można odczuwać też zazdrość, że innych nie spotkał taki los i mogą cieszyć się życiem, w przeciwieństwie do osoby doświadczającej bolesnej utraty. Czasem pojawia się też zawiść.
- Negocjacja lub targowanie się – To faza negocjowania z bogiem i losem, proszenia o ocalenie ważnej osoby (od śmierci, choroby) w zamian za utratę czegoś innego (pracy, miłości, własnego zdrowia) bądź obiecywanie poprawy swego zachowania w zamian za odwrócenie złego losu.
- Depresja – Na tym etapie przeżywa się rozpacz, bezsilność, poczucie beznadziei i gorycz. Do danej osoby zaczyna docierać prawda i zaczyna rozumieć sytuację oraz fakt, że jej życie uległo zmianie. Etap ten charakteryzuje się zmniejszoną aktywnością, apatycznością i niezdolnością do podejmowania wysiłku, a przyszłość jawi się w czarnych barwach.
- Akceptacja – Ostatnim etapem jest pogodzenie się ze stratą i powrót do normalnego życia.
![]() |
Reakcje somatyczne, psychiczne i behawioralne w czasie doświadczania żałoby. Źródło: akademiaseniorow.com |
Przewlekła żałoba i depresja
„Metafora zamrożenia, często używana do opisania stanu chronicznej żałoby, jest jak najbardziej odpowiednia. Ciało jest sztywne, twarz napięta, zimne, obsesyjne myśli zatykają mózg.”
U żałobników występują objawy depresyjne, jednak same w sobie nie stanowią podstawy do zdiagnozowania depresji klinicznej. Cechy żałoby i epizodu depresyjnego są do pewnego stopnia zbliżone, jednak istnieją między nimi istotne różnice. Podobieństwa między przeżywaniem straty a depresją to m.in. smutek i obniżony nastrój i wycofanie z kontaktów społecznych. Natomiast odmienny jest charakter tych stanów: w czasie żałoby osoba doświadcza nie tylko negatywnych stanów psychicznych, ale również tych pozytywnych. Z kolei depresja wiąże się z anhedonią, to jest z niemożnością przeżywania pozytywnych emocji.
Kay Jamison, psycholożka chorująca na CHAD, w swojej książce autobiograficznej („Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa”) podkreśliła różnicę między przeżywaniem żałoby a epizodem depresji:
„Jednakże na szczęście żal bardzo różni się od depresji: jest pełen smutku, jest okropny, ale nie jest pozbawiony nadziei. Śmierć Davida nie wtrąciła mnie w nieznośną ciemność; nigdy nie pomyślałam o samobójstwie.”
- Poczucie winy;
- Spowolnienie psychoruchowe;
- Obniżenie poczucia własnej wartości;
- Myśli samobójcze;
- Przedłużone upośledzenie funkcjonowania;
- Zaburzenia snu.
Jak wspierać osoby przeżywające żałobę?
- Przede wszystkim należy przyzwolić na odczuwanie wszystkich emocji i uczuć towarzyszących procesowi żałoby i nie oceniać ich;
- Zachęcać do wyrażania uczuć i mówienia o osobie zmarłej;
- Wysłuchiwać;
- Poświęcać swój czas i uwagę;
- Zachęcać do codziennej aktywności i załatwiania swych spraw osobistych;
- Rozpoznawać i zapobiegać ewentualnym zachowaniom destrukcyjnym (np. w przypadku nadużywania alkoholu lub występowania myśli samobójczych);
- Zachęcać do udziału w grupach wsparcia, do rozmów z psychologiem lub duchownym.
Literatura
- Brudkiewicz, P. (2013). Żałoba i depresja w przebiegu żałoby. Psychiatria mp.pl. https://psychiatria.mp.pl/choroby/91656,zaloba-i-depresja-w-przebiegu-zaloby
- Kübler-Ross, E. (1979). Rozmowy o śmierci i umieraniu. Wyd. Media Rodzina.
- Yalom, I. (1989). Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne. Wyd. Jacek Santorski&CO.
- Żałoba po stracie – etapy i wsparcie. https://www.zwrotnikraka.pl/zaloba-po-stracie-etapy-wsparcie/