Ranking jest subiektywny :). Zawiera książki, które wywarły na mnie duże wrażenie, przekazują ciekawą (według mnie ;) wiedzę i które mogę polecić osobom zainteresowanym psychologią. Nawet, jeśli na co dzień nie mają z nią za dużo wspólnego.

Wymienione tytuły to książki znaczące dla mnie. Do wielu z nich sięgam jeszcze nie jeden raz po skończeniu lektury. Nie pozbędę się ich raczej nigdy, chociaż z biegiem czasu zapewne trafię na inne pozycje równie interesujące :). Może ktoś również skorzysta z tego spisu – długie i chłodne jesienne wieczory sprzyjają czytaniu i nadrabianiu zaległości w lekturach ;). Jeżeli czytelnik interesuje się głównie tematyką zaburzeń, to odsyłam do posta o książkach, które warto przeczytać będąc chorym. Starałam się, by nie dublować polecanych w nim książek.
Zastanawiałam się nad kolejnością rankingu, bo trudno zdecydować się, która książka jest bardziej wartościowa od innych. Zmieniałam kolejność, rozszerzyłam listę najlepszych książek do 10 (początkowo spis miał zawierać jedynie 5 tytułów :). Ostatecznie lista przedstawia się następująco:

Książki psychologiczne – Top 10, po które warto sięgnąć

 1. Król-Fijewska: Stanowczo, łagodnie, bez lęku.  Krótka, acz treściwa książka zawierająca praktyczne wskazówki dotyczące asertywności. To naprawdę obowiązkowa lektura dla wszystkich bez wyjątku :). Numer jeden w „apteczce psychologicznej” dla każdego.
  Król-Fijewska: Stanowczo, łagodnie, bez lęku.
  Okładka.
   
 2. Martin Seligman: Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie.  Autor to twórca psychologii pozytywnej. W sposób obrazowy przedstawia trening optymizmu, czyli zmiany pesymistycznego stylu wyjaśniania na optymistyczny, który nazywa racjonalnym optymizmem. 

   

  Seligman: Optymizmu można się nauczyć (…).
  Okładka książki.

   

 3. Robert Cialdini: Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka.  Autor demaskuje taktyki manipulowania innymi. Prezentuje szereg reguł, na które zapewne nie raz daliście się złapać. Całość wzbogacona jest listami od czytelników, na które odpowiada autor w kolejnych wydaniach oraz licznymi przykładami. Kierowana jest do „każdego”: jej język jest przystępny i zrozumiały, a zawarte treści dotyczą praktycznie wszystkich ludzi.

  Cialdini: Wywieranie wpływu na ludzi.
  Okładka książki.

   

 4. Irvin Yalom: Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne Książka amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty skłaniająca do refleksji. Można ją opisać słowami: Dziesięć różnych historii dziesięciu różnych pacjentów o dziesięciu różnych problemach. Łączy je cierpienie i nieuświadamiany lęk. Opisywane historie skłaniają do refleksyjnego spojrzenia wgłąb siebie.
  Yalom: Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne.
  Okładka książki. 5. Irvin Yalom: Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne.  Zbiór sześciu opowiadań o żałobie, poczuciu straty, lękach, depresji, bólu egzystencjalnym oraz o zmaganiu się z własną śmiertelnością. Jej podstawą jest egzystencjalizm.

  Yalom: Mama i sens życia.
  Okładka.


   

 6. Robert Hare: Psychopaci są wśród nas.   Już sam tytuł intryguje do zapoznania się z treścią. Autor to pionier badań nad psychopatią na świecie i twórca metody oceny tego zaburzenia. To barwna charakterystyka psychopatii wzbogacona licznymi przykładami, które ułatwiają rozpoznawanie i zrozumienie opisywanego zaburzenia osobowości.
  Hare: Psychopaci są wśród nas. 
  Okładka.
 7. Suzan Forward: Toksyczni rodzice.  To jedyny poradnik psychologiczny na tej liście. Mimo poradnikowej formy zawiera sporo fachowej wiedzy z zakresu relacji z rodzicami. Pomaga uporać się z bolesnymi wspomnieniami z okresu dzieciństwa, zrozumieć relację z własnymi rodzicami oraz zmienić swe zachowania.
  Forward: Toksyczni rodzice.
  Okładka.
   
 8. Karen Horney: Neurotyczna osobowość naszych czasów. – To pozycja obowiązkowa dla każdego neurotyka. Opisuje, co jest źródłem lęku, jakimi potrzebami kierują się osoby neurotyczne, z jakimi trudnościami borykają się w kontaktach z innymi ludźmi jak i samymi sobą. Znajdziemy tu też próby rozwiązania tych problemów. Jest to stara książka, stąd też i nie wszystkie wpływy społeczne i kulturalne są aktualne, ale sam obraz neurotyczności się nie zmienił.
  Horney: Neurotyczna osobowość naszych czasów.
  Okładka książki.
   
 9. Bill Little: Autodestrukcja krok po kroku. Przewodnik sarkastyczny. – Autor stosuje techniki terapii prowokatywnej (ironię, drwinę, sarkazm, absurd i humor) w ukazywaniu własnego udziału w „produkowaniu” uzależnień, lęków, fobii i niezdrowych relacji. Ma na celu wywołanie sprzeciwu w czytelniku, co pociągnie za sobą zmianę patologicznych wzorców zachowań.
  Little: Autodestrukcja krok po kroku. 
  Okładka.
 10. Skynner, Cleese: Żyć w rodzinie i przetrwać.  Książkę poleciła mi psychoterapeutka podczas mojej terapii. Przeczytawszy, podaję tytuł dalej :). Jest to zapis procesu psychoterapii prowadzonej przez Robina przez 3,5 roku, w której uczestniczył John Cleese. Dotyczy bliskich relacji. Ma formę dialogu prowadzonego między psychoterapeutą a pacjentem.
  Skynner, Cleese: Żyć w rodzinie i przetrwać.
  Okładka.
Każda z wymienionych książek coś wniosła do mojego życia i coś we mnie zmieniła. Czas poświęcony na ich lekturę nie był czasem straconym. Dlatego ze spokojnym sumieniem mogę polecić ich lekturę ;).  Jest to top moich książek psychologicznych i chociażby dlatego było warto stworzyć ten ranking bo sprowokował mnie do odkurzenia ich.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *