W tym miejscu zbiorę co ważniejsze pozycje książkowe, które są pomocne w życiu każdego, kto boryka się z zaburzeniami nastroju i lękowymi. Będzie to subiektywnie dobrany przegląd, niemniej zachęcam do zapoznania się z nim.

Lista będzie oczywiście aktualizowana, a w komentarzach możecie podawać własne propozycje tytułów.
O wartościowości wpisu może świadczyć fakt, że sama do niego sięgam, gdy nie mogę sobie przypomnieć dokładnego tytułu książki lub autora ;)

1. Amr Barrada, Judith Bemis: Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki.
link

Zdecydowanie numer jeden dla wszystkich lękowców.
Judith Bemis jest osobą, która wyleczyła się z lęku przestrzennego. Jest pedagogiem, założycielką i dyrektorką organizacji pomagającej ludziom zmagającymi się z zaburzeniami lękowymi. Z kolei Amr Barrada to psychoterapeuta, który cierpiał na agorafobię. Pracuje w Klinice Medycyny Behawioralnej, jest doktorem psychologii klinicznej.

2. Pe Jacobi: Zrozumieć lęki, pokonać panikę.
link

Kolejna świetna książka umożliwiająca poznanie i zrozumienie natury lęku. Niestety jej nakład został wyczerpany, więc można ją tylko od kogoś odkupić, znaleźć w antykwariacie lub wypożyczyć w bibliotece.

3. Rachel Reiland: Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym terapeucie.
link

Tytuł traktuje głównie o zaburzeniu osobowości typu borderline, ale książka ta jest fantastycznym studium o relacji terapeutycznej i o determinacji autorki do zapanowania nad swym zaburzeniem. O zrealizowaniu niemożliwego.
4. Martin Seligman: Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie.
Opisując kilkoma słowami: jest to książka napisana przez psychologa, której podstawą jest psychologia pozytywna (autor jest zresztą jej twórcą). Obowiązkowa lektura dla depresantów :).
5. Antoni Kępiński: Lęk
6. Antoni Kępiński: Melancholia.
7. Antoni Kępiński: Psychopatologia nerwic.
Książki Kępińskiego polecam, mimo, że są spisane językiem medycznym. Mimo tego są dość przystępnie napisane. Dużo konkretnej wiedzy.
8. Karen Horney: Neurotyczna osobowość naszych czasów.
Pozycja obowiązkowa dla każdego neurotyka. Dowiemy się z niej, co jest źródłem lęku, jakimi potrzebami kierują się osoby neurotyczne, z jakimi trudnościami borykają się w kontaktach z innymi ludźmi jak i samymi sobą. Znajdziemy tu też próby rozwiązania tych problemów. Jest to stara książka, stąd też i nie wszystkie wpływy społeczne i kulturalne są aktualne, ale sam obraz neurotyczności się nie zmienił.
9. Gloria Babiker, Lois Arnold: Autoagresja. Mowa zranionego ciała.
Problem samookaleczeń i innych zachowań autodestrukcyjnych.
10. William Styron: Ciemność widoma.
Studium autobiograficzne o depresji. Dokładny opis uczuć i myśli, jakie towarzyszą chorobie depresyjnej.
11. John Preston: Pokonać depresję.
12. Jan Jaracz: Zaburzenia lękowe i depresja. Porady i wskazówki.
13. Łukasz Święcicki: Lęk i zaburzenia lękowe. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin.
14. Susan Jeffers: Nie bój się bać.
15. Stanley Rachman: Zaburzenia lękowe.
16. Anna Polender: Pojedynek z nerwicą. O nerwicy optymistycznie.
Autorka opisuje trening autogenny Schultza. Druga część książki to 21 krótkich opisów psychoterapii pacjentów neurotycznych – zawierają zarys problemów, z jakimi zgłosili się na psychoterapię i opis technik terapeutycznych, które przyniosły u nich pożądany efekt. Książka to solidny zastrzyk nadziei dla pacjentów i ich bliskich, że nerwicę można pokonać.
17. Irvin David Yalom: Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne.
Autorem książki jest wybitny psychoterapeuta. Jej treść stanowi 10 prawdziwych historii osób korzystających z terapii u doktora Yaloma, cierpiących na lęki, depresję, poszukujących sensu życia.

18. Grzegorz Szaffer: Pokonałem nerwicę. Historia mojego zmagania. Poradnik praktyczny.
link
Napisana przez osobę, która poradziła sobie ze swoimi zaburzeniami lękowymi. Zanim wydała książkę prowadziła stronę szaffer.pl

19. Iwona Koszewska, Ewa Habrat-Pragłowska: Depresja jest przemijająca. Poradnik dla chorych i ich rodzin.

Profesjonalne źródło danych na temat depresji i jej przebiegu.

20. Anka Mrówczyńska: Młody bóg z pętlą na szyi.
link
Podobnie jak w przypadku książki znajdującej się pod pozycją 3 jest to opowieść prosto z życia osoby chorej na pograniczne zaburzenie osobowości, zmagającej się z myślami i próbami samobójczymi, depresją i nadużywaniem alkoholu. Poznajemy świat młodej dziewczyny walczącej o swoje życie z najtrudniejszym przeciwnikiem – z samą sobą. Zderza się z brutalną rzeczywistością pomocy psychiatrycznej i psychologicznej w naszym kraju. Jest to stosunkowo nowa publikacja, w której niejeden zaburzony psychicznie może odnaleźć cząstkę siebie…

21. Anita Mlodożeniec: Listy o myślach samobójczych. Poradnik dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich.
link
Autorka jest psychiatrą suicydologiem. Książka porusza problematykę myśli samobójczych, które mogą dotknąć każdego: zarówno zdrowego, jak i chorego psychicznie. Znajdziemy w niej m.in. opis, jak rozmawiać z osobą w kryzysie samobójczym i jak sobie z nim radzić. Autorka wykorzystała w poradniku wpisy osób mających za sobą tego typu doświadczenia.

22. Roger Baker: Stres i paniczny lęk.
Autor w przystępny sposób rozkłada lęk na czynniki pierwsze, tłumaczy czym jest reakcja lękowa. Przedstawia najczęstsze nieprawidłowe przekonania na temat paniki. Co ciekawe, sam również przeszedł napady lęku panicznego.

23. Antony Martin, McCabe Randi: 10 prostych sposobów na radzenie sobie z paniką
link
Autorzy książki, znani światowi klinicyści, proponują 10 technik (wcale nie tak prostych, jak w tytule książki), które pomagają w opanowaniu paniki i zrozumieniu, z czego ona wynika.

24. Kay Jamison: Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa.

Powyższa książka to autobiografia psycholożki i psychoterapeutki będącej chorą na chorobę afektywną dwubiegunową. Autorka w sposób przystępny przybliża czytelnikowi specyfikę psychozy maniakalno-depresyjnej, szczegółowo opisuje swe życie doświadczane we wszystkich barwach. Przy tym podkreśla również rolę akceptacji choroby i konieczności leczenia, odnosząc się do własnego przykładu oraz swoich pacjentów. To doskonały żywy dowód, że z ciężką chorobą psychiczną również można prowadzić satysfakcjonujące życie zawodowe i osobiste.

25. Maciej Żerdziński: Poradnik dla cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową i ich rodzin. 

Przystępnie napisany poradnik autorstwa psychiatry. Zawiera historie pacjentów wraz z komentarzem autora, wyczerpujący opis objawów choroby. Znajdziemy w nim również ważne wskazówki dla bliskich chorego, jak postępować z nim, gdy znajduje się w stanie manii i depresji. Jest w całości dostępny w Internecie (do pobrania na stronie Centrum Psychiatrii w Katowicach).

26. Maciej Żerdziński: Poradnik dla chorych na zespół natręctw. 

Drugi z polecanych poradników napisanych przez psychiatrę Żerdzińskiego. Znajdziemy w nim wiedzę teoretyczną na temat zespołu natręctw (nazywanego również zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, zespołem anankastycznym lub nerwicą natręctw) oraz ćwiczenia praktyczne dla chorych. Co ciekawe, autor umieścił w nim również rozdział poświęcony szczególnie opornym na leczenie pacjentów. Jest w całości dostępny w Internecie (do pobrania na stronie Centrum Psychiatrii w Katowicach).

3 thoughts on “Książki, które warto przeczytać będąc chorym”

  1. Która z tych pozycji będzie najlepsza aby zrozumieć zachowanie hipochondryka, co nim kieruje i jak mu pomóc? Hipochondria zaawansowana włączone leczenie psychiatryczne. Jednak pacjent (mój tata) w dalszym ciągu nie przyznaje się do choroby okłamuje psychiatrę i na własną rękę robi w nocy badania w szpitalach…. dużo by pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *