W tym miejscu zbiorę co ważniejsze pozycje książkowe, które są pomocne w życiu każdego, kto boryka się z zaburzeniami nastroju i lękowymi. Będzie to subiektywnie dobrany przegląd, niemniej zachęcam do zapoznania się z nim.
Lista będzie oczywiście aktualizowana, a w komentarzach możecie podawać własne propozycje tytułów.
O wartościowości wpisu może świadczyć fakt, że sama do niego sięgam, gdy nie mogę sobie przypomnieć dokładnego tytułu książki lub autora ;)
1. Amr Barrada, Judith Bemis: Pokonać lęki i fobie. Jak radzić sobie z niepokojem i napadami paniki.
link
2. Pe Jacobi: Zrozumieć lęki, pokonać panikę.
link
3. Rachel Reiland: Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym terapeucie.
link
18. Grzegorz Szaffer: Pokonałem nerwicę. Historia mojego zmagania. Poradnik praktyczny.
link
Napisana przez osobę, która poradziła sobie ze swoimi zaburzeniami lękowymi. Zanim wydała książkę prowadziła stronę szaffer.pl
19. Iwona Koszewska, Ewa Habrat-Pragłowska: Depresja jest przemijająca. Poradnik dla chorych i ich rodzin.
Profesjonalne źródło danych na temat depresji i jej przebiegu.
20. Anka Mrówczyńska: Młody bóg z pętlą na szyi.
link
Podobnie jak w przypadku książki znajdującej się pod pozycją 3 jest to opowieść prosto z życia osoby chorej na pograniczne zaburzenie osobowości, zmagającej się z myślami i próbami samobójczymi, depresją i nadużywaniem alkoholu. Poznajemy świat młodej dziewczyny walczącej o swoje życie z najtrudniejszym przeciwnikiem – z samą sobą. Zderza się z brutalną rzeczywistością pomocy psychiatrycznej i psychologicznej w naszym kraju. Jest to stosunkowo nowa publikacja, w której niejeden zaburzony psychicznie może odnaleźć cząstkę siebie…
21. Anita Mlodożeniec: Listy o myślach samobójczych. Poradnik dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich.
link
Autorka jest psychiatrą suicydologiem. Książka porusza problematykę myśli samobójczych, które mogą dotknąć każdego: zarówno zdrowego, jak i chorego psychicznie. Znajdziemy w niej m.in. opis, jak rozmawiać z osobą w kryzysie samobójczym i jak sobie z nim radzić. Autorka wykorzystała w poradniku wpisy osób mających za sobą tego typu doświadczenia.
22. Roger Baker: Stres i paniczny lęk.
Autor w przystępny sposób rozkłada lęk na czynniki pierwsze, tłumaczy czym jest reakcja lękowa. Przedstawia najczęstsze nieprawidłowe przekonania na temat paniki. Co ciekawe, sam również przeszedł napady lęku panicznego.
23. Antony Martin, McCabe Randi: 10 prostych sposobów na radzenie sobie z paniką.
link
Autorzy książki, znani światowi klinicyści, proponują 10 technik (wcale nie tak prostych, jak w tytule książki), które pomagają w opanowaniu paniki i zrozumieniu, z czego ona wynika.
24. Kay Jamison: Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa.
Powyższa książka to autobiografia psycholożki i psychoterapeutki będącej chorą na chorobę afektywną dwubiegunową. Autorka w sposób przystępny przybliża czytelnikowi specyfikę psychozy maniakalno-depresyjnej, szczegółowo opisuje swe życie doświadczane we wszystkich barwach. Przy tym podkreśla również rolę akceptacji choroby i konieczności leczenia, odnosząc się do własnego przykładu oraz swoich pacjentów. To doskonały żywy dowód, że z ciężką chorobą psychiczną również można prowadzić satysfakcjonujące życie zawodowe i osobiste.
25. Maciej Żerdziński: Poradnik dla cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową i ich rodzin.
Przystępnie napisany poradnik autorstwa psychiatry. Zawiera historie pacjentów wraz z komentarzem autora, wyczerpujący opis objawów choroby. Znajdziemy w nim również ważne wskazówki dla bliskich chorego, jak postępować z nim, gdy znajduje się w stanie manii i depresji. Jest w całości dostępny w Internecie (do pobrania na stronie Centrum Psychiatrii w Katowicach).
26. Maciej Żerdziński: Poradnik dla chorych na zespół natręctw.
Drugi z polecanych poradników napisanych przez psychiatrę Żerdzińskiego. Znajdziemy w nim wiedzę teoretyczną na temat zespołu natręctw (nazywanego również zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, zespołem anankastycznym lub nerwicą natręctw) oraz ćwiczenia praktyczne dla chorych. Co ciekawe, autor umieścił w nim również rozdział poświęcony szczególnie opornym na leczenie pacjentów. Jest w całości dostępny w Internecie (do pobrania na stronie Centrum Psychiatrii w Katowicach).
Która z tych pozycji będzie najlepsza aby zrozumieć zachowanie hipochondryka, co nim kieruje i jak mu pomóc? Hipochondria zaawansowana włączone leczenie psychiatryczne. Jednak pacjent (mój tata) w dalszym ciągu nie przyznaje się do choroby okłamuje psychiatrę i na własną rękę robi w nocy badania w szpitalach…. dużo by pisać.
Polecam książkę Antoni Kępiński: Psychopatologia nerwic.
Ja polecam książkę Alex Staudinger ” Nie mów do mnie nie bój się „