Dziś chcę się z Wami podzielić znalezioną przypowieścią o lustrzanej komnacie. Dotyczy odzwierciedlenia nas samych w innych ludziach i otoczeniu. Skłania do refleksji. Zachęcam do zapoznania się z nią :)

„Uczeń zapytał mistrza:
– Mistrzu, czy świat jest wrogi dla ludzi? Czy niesie zło czy dobro?
– Opowiem ci historię o tym, jak świat odnosi się do człowieka, – powiedział mistrz.
– Był sobie kiedyś wielki król, który kazał zbudować piękny pałac. Było tam wiele wspaniałości. Wśród różnych cudów i ciekawostek w pałacu było komnata, w której wszystkie ściany, podłoga, drzwi, a nawet sufit – były zrobione z luster. Osoby wchodzące do komnaty w pierwszej chwili nie zdawały sobie sprawy, że stoją przed lustrami – tak bardzo zacierała się granica między światem rzeczywistym a odzwierciedlonym. Ponadto ściany komnaty zostały tak zbudowane, że na każdy dźwięk odpowiadało echo. Gdy ktoś pytał: „Kim jesteś?”– słyszał w odpowiedzi z różnych stron, „Kim jesteś?… Kim jesteś?… Kim jesteś?…”
Pewnego razu do komnaty dostał się pies i zamarł w zdumieniu pośrodku, otoczony sforą psów ze wszystkich stron, a także z dołu i z góry. Pies na wszelki wypadek ostrzegawczo pokazał kły i wszystkie odbicia odpowiedziały mu tym samym. Pies zawarczał. Echo odwzajemniło głośne warczenie. Pies szczekał coraz głośniej. Echo też. Pies biegał tam i z powrotem, próbując ugryźć odzwierciedlające się w lustrach psy, jego odbicia też biegały i gryzły. Rano królewska służba znalazła wycieńczonego, nieprzytomnego psa, otoczonego przez setki nieprzytomnych psów. W komnacie nie było niczego, co mogłoby zagrozić psu, prócz jego własnego odbicia.
– Bo widzisz – powiedział na koniec mistrz – świat nie jest ani dobry, ani zły sam w sobie. Wobec człowieka świat jest obojętny. Wszystko, co dzieje się wokół nas jest tylko odzwierciedleniem naszych myśli, uczuć, pragnień i działań. Świat to jedno wielkie lustro.”
 
Heksagonalny pokój luster. Źródło: flickr.com/photos/bmljenny/

 

Jak rozumiecie tę przypowieść? Pewna osoba (którą spytałam o to, jak ją interpretuje) zwróciła uwagę na to, że historia psa, który znalazł się w komnacie luster i z wycieńczenia padł jest dobrą metaforą walki z samym sobą. Otóż walcząc przeciwko sobie i będąc wrogo nastawionym do siebie odbieramy sobie siły, co nas zabija.

Jak widać, ta sama przypowieść może być interpretowana na wiele sposobów. W jaki sposób wy ją odbieracie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *