Kolejna przypowieść do przemyślenia. Co jakiś czas na stronie będą publikowane przypowieści, fragmenty z książek psychologicznych lub też tłumaczone pojęcia psychologiczne. Dziś o walce dobra ze złem, o walce prowadzonej wewnątrz siebie samego.

Przypowieści i baśnie są chętnie wykorzystywane do pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą, ale również w psychoterapii osób dorosłych używa się przypowieści. Podejmują one ważne kwestie w prosty, wręcz banalny sposób, co skłania do namysłu i otwiera na inne perspektywy. Przemawiają do wyobraźni i przekazują pewne sugestie pacjentowi. Często mają szokującą lub groteskową formę. Niektóre z nich możecie kojarzyć z dzieciństwa z opowiadanych lub czytanych bajek. Jednak warto do nich wrócić po latach, bo interpretacja zmienia się wraz z doświadczeniem i wiekiem.

 

„Pewien Indianin Cherokee nauczał swoje wnuki.
– Wewnątrz mnie walczą dwa wilki: jeden reprezentuje strach, złość, zazdrość, smutek, żal, chciwość, arogancję, użalanie się nad sobą, poczucie winy, urazę, poczucie niższości, kłamstwa, fałszywą dumę i poczucie wyższości. Drugi to radość, zadowolenie, zgoda, pokój, miłość, nadzieja, akceptacja, chęć zrozumienia, hojność, prawda, życzliwość, współczucie i wiara. Taka sama walka odbywa się wewnątrz was i każdej innej osoby.
Dzieci myślały o tym przez chwilę, po czym jedno z nich zapytało:
– Dziadku, a który wilk wygra?
– Ten, którego karmisz – odpowiedział stary Indianin.”
źródło: facebook.com/idealisci.2012.

Jakie refleksje nachodzą Was po tej przypowieści? Mnie nasuwa się m.in. porównanie baśniowego zła do schorzeń natury psychicznej, a dobra do dobrostanu psychicznego i zdrowia.

 Literatura

  • https://renatamazurowska.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *