Nie jestem zwolennikiem instalowania multum aplikacji na smartfona, jednak nawet ja skusiłam się na kilka z nich. Poniżej zaprezentuję polecane przeze mnie aplikacje mobilne pożyteczne dla zdrowia psychicznego.

Wybrałam dla Was darmowe aplikacje mobilne, kierując się ich użytecznością. Testowałam je na systemie Android. Wspomóż swoje zdrowie psychiczne za ich pomocą!

1. Catch it

Aplikacja do terapii poznawczo-behawioralnej, ukierunkowana na zaburzenia lękowe i depresyjne. Pomaga lepiej zrozumieć swoje nastroje, dzięki prowadzonemu dziennikowi oraz odpowiednio je modyfikować. Użytkownik notuje informacje o wydarzeniach wpływających na jego stan psychiczny, towarzyszących myślach i emocjach oraz sposobach zmiany podejścia do sytuacji. Czy to działa? Skuteczność aplikacji stworzonej przez Uniwersytety w Liverpoolu i Manchesterze została potwierdzona w badaniach klinicznych (Kinderman i in., 2016). Aplikacja dostępna jest w języku angielskim.

2. Runtastic sleep better

Intuicyjny alarm i wielofunkcyjny analizator faz snu. Głównym zadaniem aplikacji jest zarządzanie snem: budzenie użytkownika w odpowiedniej fazie. Rejestruje ruchy śpiącego, na podstawie których mierzone są cykle i jakość snu. Nagrywa dźwięki w tle, co pozwala lepiej poznać środowisko nocnego wypoczynku. Przejrzyste statystyki ułatwiają analizę snu w wybranym okresie czasu. Dzięki aplikacji możesz śledzić fazy i cykle swojego snu, prowadzić dziennik snów i budzić się wypoczętym każdego ranka. Dostępna wersja w języku polskim.

3. PanicShield

To aplikacja pomagająca w napadach paniki, bazująca na technikach terapii poznawczo-behawioralnej. Zawiera 4 narzędzia do ochrony przed paniką:

  1. Poradnik – Wykorzystuje psychoedukację na temat psychicznych mechanizmów napadów paniki,
  2. ćwiczenia oddechowe – Dzięki skoncentrowaniu się na prawidłowym oddychaniu, o którym łatwo zapomnieć podczas przeżywania lęku panicznego, możemy skutecznie opanować atak;
  3. Ekspozycja interoceptywna – Polega na prowokowaniu napadów paniki, angażując doznania fizyczne wywołujące strach (np. hiperwentylacja w celu wywołania duszności). Ma na celu zmniejszenie lęku.
  4. Ekspozycja sytuacyjna – Zakłada eksponowanie się na sytuacje lub przedmioty budzące lęk i unikanie. Oparta jest na systematycznej desensytyzacji.

PanicShield została zaprojektowana we współpracy z wieloma specjalistami zdrowia psychicznego, jednak nie zastępuje leczenia. Język aplikacji: angielski.

4. Niebieskie światło

Według badań, niebieskie światło emitowane przez smartfony i tablety może blokować produkcję melatoniny, wpływając negatywnie na rytm okołodobowy, powodując problemy z zaśnięciem, a nawet bezsenność. Aplikacja ta dopasowuje jasność ekranu urządzenia mobilnego do pory dnia. Po zachodzie słońca blokuje emisję niebieskiego światła poprzez uruchomienie delikatnego czerwonego filtru, co ułatwia zasypianie.

Zachęcam do wypróbowania powyższych propozycji! Dajcie znać, czy Wasze testy wypadły pomyślnie, czy może skończyły się odinstalowaniem apek.

Literatura

  • Kinderman P, Hagan P, King S et al. The feasibility and effectiveness of Catch It, an innovative CBT smartphone app. British Journal of Psychiatry Open May 2016, 2 (3) 204-209; DOI: 10.1192/bjpo.bp.115.002436

One thought on “4 polecane aplikacje mobilne – zdrowie psychiczne”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *