Ciekawostki o funkcjonowaniu mózgu to temat, który nigdy się nie skończy. Nadal nie zgłębiliśmy wszystkich tajemnic skrywanych przez mózg, a nowe odkrycia nie przestają nas zaskakiwać. Sprawdź, jaki to intrygujący organ!

1. Mózg nie boli

W mózgu nie ma receptorów bólowych. Oznacza to, że nie ma też narzędzi, które ten ból mogłyby rejestrować – dlatego też mózg nie boli. Oczywiście wokół mózgu jest mnóstwo tkanek, które jednak są w stanie odczuwać ból.

2. W sta­nie aktyw­nym mózg gene­ruje około 25 watów ener­gii

Taka ilość energii wystarcza do rozświetlenia żarówki.

3. Kiedy śpisz, Twój mózg ciągle pracuje

Twój mózg nie udaje się na nocny spoczynek. Wiele badań wykazało, że podczas snu ma miejsce zaawansowane przetwarzanie pamięci.


Przeczytaj też: Sen – 10 ciekawostek o spaniu


4. Komórki nerwowe tworzą się przez całe życie

Neurony są zasadniczym składnikiem układu nerwowego odbierającym i przekazującym informacje. Nasz mózg składa się z około 100 miliardów takich komórek nerwowych.

Aż do końca lat 60′, powszechny był pogląd, że neurogeneza, czyli proces powstawania, dojrzewania, migracji i konsolidacji nowych neuronów ma miejsce jedynie w wieku prenatalnym.  Obecnie wiadomo, że w dorosłym mózgu występują niewielkie ilości nerwowych komórek macierzystych, z których mogą powstawać nowe dojrzałe neurony. Neurogeneza odgrywa kluczową rolę w odtwarzaniu zdolności uczenia się i pamięci po urazie.

5. Nie ma ludzi o dwóch identycznych mózgach

Nawet mózgi bliźniąt jednojajowych różnią się od siebie. Mózg jest unikalny, tak jak odcisk palca. Każdy człowiek ma indywidualną anatomię mózgu. Różnice zależą od genów i życiowych doświadczeń, nawet tych krótkotrwałych.

6. To mit, że wykorzystujemy tylko 10% mózgu

Nie ma badań, które definitywnie identyfikują procent wykorzystywanego mózgu. Skany mózgu pokazują aktywność (przepływ krwi, zmiany elektryczne i chemiczne) we wszystkich jego obszarach. Podczas pewnych aktywności rzeczywiście wykorzystujemy tylko pewną część naszego mózgu, ale zależnie od tego, co robimy, aktywne są różne części mózgu – każda część mózgowia ma przypisaną konkretną funkcję.

Prawdą  jest natomiast, że możemy wykorzystywać jego możliwości dużo lepiej.

7. Mózg człowieka składa się w ponad 80% z wody

Skład chemiczny mózgu powoduje, że  konsystencją przypomina on galaretę. Odwodnienie negatywnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację.

8. Mózg zużywa aż 20% energii, która jest produkowana przez Twój organizm

Opisywany organ stanowi jedynie 2% masy całego ciała – jego waga to około 1,5 kg. To jednak on pochłania każdego dnia aż 20% produkowanej przez cały organizm energii — potrzebuje tego, ponieważ to od jego sprawnego działania zależy absolutna większość procesów, jakie zachodzą w naszych ciałach.

9. Podstawowe „paliwo” dla naszego mózgu to glukoza

Kiedy jej poziom w organizmie spada, mózg, dążąc do zaspokojenia swoich potrzeb, przestaje tłumić naszą ochotę na słodkie przekąski. Dlatego jeśli nie chcemy mieć problemów z powstrzymywaniem się od podjadania między posiłkami, należy odżywiać się bardzo regularnie i nie dopuszczać do zbyt dużych spadków glukozy.

10. Możliwe jest życie z połową mózgu

Niektóre obszary mózgu są w stanie przejąć funkcje uszkodzonej części. Odpowiada za to neuroplastyczność. Medycyna zna przypadki życia z jedną półkulą mózgu. Oczywiście taki mózg funkcjonuje trochę inaczej niż u ludzi zdrowych, ale wbrew pozorom nie jest to takie rzadkie zjawisko, jak mogłoby się wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *