Sezon wakacyjny kończę kolejnym psychomiesiącem – comiesięcznym linkowaniem ciekawych psychologicznych artykułów, wywiadów, wykładów i audycji radiowych.  W tym wpisie znajdziecie tylko sprawdzone i rzetelne materiały psychologiczne do poczytania, obejrzenia i posłuchania, aczkolwiek dobrane subiektywnie.

Psychoterapia i leczenie

  • Interesujący wywiad z psychoterapeutą Jonem Fredericksonem dotyczący mijania się z prawdą w czasie psychoterapii: Jak kłamiemy terapeutom? Zainteresowanych tematem odsyłam również do książki autorstwa Fredericksona: „Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie”.
  • Jak w dawnych czasach ludzie radzili sobie ze schorzeniami ducha i umysłu? Ciekawych odsyłam do artykułu Choroby psychiczne w przeszłości. Jak leczono obłęd?
  • Kontrowersyjny reportaż dotyczący katolickiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Wspólnota ta to ruch katolicki, który powstał u księży pallotynów w Warszawie w 2003 roku. Aktualnie spotkania odbywają się przy kilkudziesięciu parafiach w całym kraju. Przychodzą kobiety, rzadziej mężczyźni. Wszyscy uważają, że ich małżeństwo przeżywa kryzys lub już się rozpadło. Specjaliści zwracają uwagę, że wspólnota ma cechy sekty i ostrzegają przed braniem udziału w spotkaniach:  Czego chce Bóg od mojej żony, czyli psychoterapia na parafii.
  • Kolejny rekomendowany przeze mnie wywiad. Tym razem z lekarzem psychiatrą, dotyczący środowiskowych (poza-szpitalnych) form leczenia zaburzeń psychicznych: Praca leczy psychozę.

Związki i rodzina

Psychologia – inne

  • Któż z nas czasem nie odwleka realizacji zadań? Skutkiem prokrastynacji jest nie tylko niedotrzymany termin, ale też gorsza jakość wykonania pracy oraz pogorszenie samopoczucia psychicznego. Psycholog z SWPS przedstawił 21 sposobów na odwlekanie – jak skutecznie zabrać się do pracy?
  • Czy można żyć pełnią życia eliminując z niego agresję? Czy można na agresję spojrzeć inaczej, a może nawet ją oswoić? O tym jak z agresji uczynić konstruktywną siłę w swoim życiu mówi w wykładzie psycholog Anna Mazek: Agresja – nowe tabu.
  • Wywiad z psychologiem prof. Danielem Gilbertem z Harvard University, o tym, Co tak naprawdę uszczęśliwia ludzi? Co sprawia, że określamy siebie jako szczęśliwych i zadowolonych z życia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *