Niesamowita i budująca historia życia bohaterki poniższego artykułu bez wątpienia stanowi doskonały materiał na film biograficzny o Kopciuszku żyjącym we współczesnych czasach. Jego nakręcenie to zapewne tylko kwestia czasu. Została miliarderką mającą fanów na całym świecie zaczynając od zera. Właśnie minęło 20 lat od opublikowania pierwszej napisanej przez nią książki, która okazała się światowym bestsellerem. Poznajcie bliżej postać Joanne Kathleen Rowling – autorkę sagi o Harrym Potterze.

Trudny start

Już jako dziecko J.K. Rowling lubiła pisać powieści fantasty i odczytywać je razem z siostrą, a jej ulubionym przedmiotem szkolnym był język angielski. Mimo przeprowadzek ukończyła ostatnią klasę jako najlepsza uczennica. Nie była jednak popularna w szkole: niepewna siebie, często wyśmiewana, niska, przysadzista i w mocnych okularach z ubezpieczenia zdrowotnego, całkowicie pogrążona w świecie fantasy i marzeń. Na przerwach była wielokrotnie zastraszana, a nawet bita. Wśród surowych nauczycieli również nie znajdowała oparcia. Swoje dzieciństwo pisarka określa jako trudne. Gdy miała 15 lat u jej matki zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, a wraz z upływem czasu choroba coraz bardziej utrudniała jej poruszanie się. Dziesięć lat później choroba zabiera matkę pisarce, co wywołało wielki wstrząs u Rowling.
Portret J.K. Rowling, autor Luca Henning

Wczesna dorosłość z przeszkodami

Po ukończeniu szkoły pisarka chciała studiować filologię angielską. Jednak pod naciskiem rodziców wybrała filologię romańską, do której nie miała przekonania. Podejmuje pracę sekretarki w Londynie, jednak brak jej predyspozycji do tego zawodu – przez swoje niezorganizowanie niejednokrotnie zostaje uznawana za najgorszego pracownika, co pociąga za sobą częste zmiany pracy. W tym okresie, oczekując na opóźniony o 3 godziny pociąg (podróżujący państwowymi kolejami powinni orientować się w temacie) J.K. Rowling wpada na pomysł napisania książki o chłopcu i czarodziejskiej szkole. Jednak jej pisanie przerwała wiadomość o śmierci bliskiej jej sercu matki. Zbiegło się to z rozstaniem z ówczesnym partnerem pisarki. Rok po śmierci matki, rozczarowana pracą postanawia opuścić Wielką Brytanię i emigruje do Portugalii, gdzie podejmuje pracę nauczycielki języka angielskiego. W wolnych chwilach przesiadywała w kawiarniach i ręcznie spisywała pierwsze szkice opowieści o młodym czarodzieju.
Mieszkając w Portugalii poznała tutejszego dziennikarza – Jorge’a Arantesa – w którym szybko zakochała się z wzajemnością. Kilka miesięcy po rozpoczęciu związku Joanne zaszła w ciążę, a jej wybranek tymczasem musiał opuścić dom na służbę wojskową. Joanne przeniosła się wtedy do matki Arantesa i tam czekała na powrót chłopaka. Ciąża skończyła się poronieniem, jednak to trudne doświadczenie zbliżyło partnerów i Jorge oświadczył się Rowling w 1992 roku, a pisarka oświadczyny te przyjęła. Małżeństwo to nie było jednak udane…autorka będzie źle je wspominać do końca życia. Było pełne kłótni i zgryzot. Rok po ślubie Joanne zaszła jednak w kolejną ciążę, którą tym razem dotrzymała do szczęśliwego rozwiązania. Przyjaciele namawiali Rowling, aby porzuciła męża, ta jednak trwała w swoim związku, jednak niedługo. Mimo, że sama Joanne nigdy nie mówiła o swoim związku, to na jaw wyszło, że Arantes nieraz podnosił rękę na żonę. Po jednym z takich wydarzeń Rowling wróciła do domu Arantesa z policją, aby wziąć od niego malutką córeczkę i ukrywała się z dzieckiem u przyjaciół. Jeszcze tego samego roku wróciła do swojego kraju z pięciomiesięcznym niemowlakiem i trzema rozdziałami powieści o Harrym Potterze, z poczuciem osobistej klęski. Zatrzymała się w Szkocji w Edynburgu u swojej siostry.
źródło: bezuzyteczna.pl


Kryzys i nowy rozdział życia

Joanne Kathleen nie mogła korzystać z gościnności siostry wiecznie, dlatego przeprowadziła się wraz z dzieckiem do socjalnego mieszkania w Edynburgu. Czas ten wspomina jako wyjątkowo trudny. Jako samotna, 28-letnia bezrobotna matka żyła z zasiłku i z trudem wiązała koniec z końcem. W marcu 1994 Jorge Arantes przybył do Wielkiej Brytanii, by odszukać żonę i córkę. Mężczyzna zaczął brać narkotyki. Rowling bała się go, dlatego wystąpiła do sądu, który nałożył zakaz zbliżania się Arantesa do Joanne i wystąpiła z pozwem o rozwód. Obca Szkocja, samotność i strach o przyszłość swoją i córki powodują, że popada w depresję. Poddaje się leczeniu w szpitalu, w jej karcie chorobowej pojawiają się wpisy o myślach samobójczych. Nie mając nic – nawet sprawnej maszyny do pisania – postanowiła wrócić do zaczętej książki o czarodziejach. Z obserwacji szpitalnych pacjentów czerpie inspiracje do tworzenia kolejnych bohaterów powieści. Po wyjściu ze szpitala ukończyła pierwszą część książki – pisała ją przy stoliku w kawiarni, gdy mała Jessica spała. Pisanie jednak szło bardzo wolno, ponieważ Rowling pisała ręcznie, a potem przepisywała tekst na starej maszynie. W międzyczasie ponownie podjęła pracę sekretarki na część etatu.
Początkowo próby znalezienia wydawcy spełzają na niczym. W końcu Joanne zwróciła się po fachową pomoc do agencji literackiej, która szuka wydawców dla obiecujących młodych pisarzy. Agencję wybiera przypadkowo. Sekretarka, przeczytawszy opis nadesłanej książki, odrzuca ją natychmiast, ale pod koniec dnia, szukając czegoś lekkiego do czytania na drogę powrotną do domu, wróciła do odrzuconego wcześniej maszynopisu. Na drugi dzień w pracy zadzwoni do szefa oznajmiając, że ma fantastyczną powieść dla dzieci. Niestety wydawca odrzucił projekt. Dopiero po roku czasu poszukiwań Rowling znajdzie wydawnictwo Bloomsbury, które rozpozna w książce o Harrym Potterze kurę znoszącą złote jajka i w 1997 roku wyda je pod swoim szyldem. Dalej wydarzenia potoczyły się już lawinowo: krytycy literaccy przyjęli entuzjastycznie debiut J.K. Rowling. Autorka zdobyła wiele prestiżowych nagród, a wraz z sukcesem książki zyskała niebagatelne dochody. W kolejnych latach wydawano kolejne tomy o przygodach małego czarodzieja (seria składa się z 7 części), a pisarkę zasypywano nowymi nagrodami. Sprzedała wówczas prawa do ekranizacji cyklu, które wykupiła wytwórnia Warner Brothers. 16 listopada 2001 roku wyszedł pierwszy film z serii Harry Potter, który okazał się wielkim sukcesem kinowym – szybko rozpoczęto przygotowywania do ekranizacji kolejnych części powieści.
Joanne Kathleen Rowling, źródło: Gazeta Wyborcza

I żyli długo i szczęśliwie… ?

Jo Rowling przeszła długą i krętą drogę od sekretarki, przez bezrobotną i pogrążoną w depresji samotną matkę, aż po światowej sławy pisarkę zarabiającą miliardy dolarów. Sukces zawodowy J. K. Rowling zawdzięcza też wsparciu swego męża Neila Murraya, za którego wyszła 26 grudnia 2001 r. Dobra passa w życiu zawodowym zbiegła się z pomyślnością w życiu osobistym Joanne. Aktualnie pisarka nazywa się Murray po drugim mężu, z którym ma dwójkę wspólnych dzieci. Los wynagrodził jej z nawiązką wcześniejsze trudności, problemy psychiczne i porażkę w życiu prywatnym.
Część swojego majątku osiągniętego dzięki pisarstwu przekazała na cele charytatywne, przez co zniknęła z rankingu „Forbes” najbogatszych ludzi na świecie :).

Zgadzacie się ze mną, że biografia Jo Rowling to świetny materiał na motywujący i napawający nadzieją film? Zapewne odniósłby podobny sukces do jej dzieł literackich. Myślę, że to tylko kwestia czasu, aż powstanie ekranizacja historii życia autorki powieści o najsłynniejszym czarodzieju na świecie…

 Literatura

  1. Paula Szewczyk (2014). Magiczna siła słów – niesamowita historia J.K. Rowling.  https://biznesflow.pl/
  2. http://www.afektywni.pl/jkrowling,237,l1.html
  3. http://pl.harrypotter.wikia.com/wiki/Joanne_Kathleen_Rowling
  4. http://kobieta.onet.pl/jk-rowling-biografia-i-historia-sukcesu-ksiazek-z-serii-harry-potter/d6ethlb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *