Jako, że istnieje już post z filmami, które poruszają tematykę zaburzeń depresyjnych i nerwicowych postanowiłam stworzyć wykaz filmów, które również warto obejrzeć, a które zawierają w fabule wątek samobójczy. Wiadomo, że problem samobójstwa nie tyczy się tylko depresji, ale również i zaburzeń lękowych, psychotycznych, schizofrenii, uzależnień, kryzysów psychicznych. Czasem i zdrowi ludzie decydują się targnąć na swe życie. Grupa ta jest bardzo szeroka, co znajduje odzwierciedlenie w kinie. 

Poniżej znajduje się moja subiektywna lista tytułów filmowych, które podejmują tę tematykę (czy to w formie poważnej, wręcz klinicystycznej, czy to też w formie bardziej żartobliwej, konwencji czarnego humoru). Oczywiście będzie ona w miarę upływu czasu aktualizowana, także zachęcam do powracania do tego posta :). Możecie również podawać swoje propozycje tytułów.
 1. Tamten świat samobójców – Zdecydowany numer jeden, jeśli chodzi o wątek suicydalny, pokazujący losy pośmiertne osób, które się zabiły. Znajdziemy tu dużo surrealizmu, komedii i nieco dramatu. Film ma ospały, wręcz „martwy” klimat. Porusza trudny temat w niekonwencjonalny sposób.
  źródło: weheartit.com
 2. Przerwana lekcja muzyki – Polecałam go już w innym wątku (filmy warte obejrzenia). W filmie główna bohaterka zmaga się z problemami psychicznymi, których efektem jest podjęta próba samobójcza (przedawkowanie leków), w wyniku czego trafia do szpitala psychiatrycznego.
źródło: film.onet.pl
 1. Całkiem zabawna historia – Pozycja ta przypadnie do gustu głównie młodym ludziom (tak myślę). Historia ta opowiada o nastolatku walczącym z depresją, myślami samobójczymi, które są spowodowane ogromną presją, jakiej jest poddawany główny bohater. Podejmuje odważną, dojrzałą decyzję i dobrowolnie zgłasza się do szpitala psychiatrycznego. Zostaje umieszczony na oddziale dla dorosłych, gdyż oddział dziecięcy jest w trakcie remontu. W tym specyficznym miejscu poznaje innych pacjentów i ich historie oraz odnajduje spokój ducha. Prócz elementów dramatu znajdziemy tu również sporą dawkę humoru. Ot, całkiem zabawna historia o problemach dorastania ;).

   

  źródło: gameplay.pl

   

 2. Fight club – Również i w tym dziele kinowym znajduje się scena samobójstwa… W końcowej scenie główny bohater, nie wytrzymując stanu psychotycznego miotającego nim przez cały film, wkłada lufę do ust i strzela.
źródło: genius.com
  1. Stay – Po polsku po prostu „Zostań”. Fraza „Zostań ze mną, Henry” jest zresztą często powtarzana w trakcie całego filmu. Przedstawiona jest tu relacja psychiatra-pacjent. U lekarza od tzw. trudnych przypadków zjawia się chory, który oznajmia, że za równo 3 dni odbierze sobie życie. Lekarz za wszelką cenę stara się uchronić od samobójstwa swego pacjenta. Pomaga mu w tym jego dziewczyna, która również była niedoszłą samobójczynią.
   źródło: patrzjakifilm.blogspot.com

    

  2. Wilbur chce się zabić – Opowieść o dwóch braciach, z których jeden wielokrotnie próbuje odebrać sobie życie, a drugi je wręcz wielbi. Optymista pragnie zaszczepić chęć do życia u swojego dekadenckiego brata. Na ich drodze w pewnym momencie staje kobieta, która odmienia ich losy. Zakończenie jest dość zaskakujące dla widza…
   źródło: własny screen z filmu
  3. Mężczyzna imieniem Ove – Wzruszający film o samotności po śmierci żony, które popychają wdowca do kolejnych prób samobójczych. Jego życie zmienia się, gdy wprowadzają się nowi sąsiedzi.
   Mężczyzna imieniem Ove.
   Fragment plakatu
  4. Dzień świstaka – Klasyk filmowy, w którym główny bohater codziennie rano przeżywa na nowo ten sam dzień. Podejmuje różne próby wyrwania się z tego koszmarnego stanu. W końcu, zdesperowany, postanawia zakończyć swój żywot.
   Dzień świstaka. Kadr z filmu
    
  5. Oslo, 31 sierpnia – Norweski dramat, który rozpoczyna się próbą samobójczą głównego bohatera. Niebawem ma opuścić ośrodek odwykowy, w którym leczy się z uzależnienia od narkotyków wszelkiego typu i od alkoholu. Widzowie mogą śledzić szczegółowo dzień, gdy wychodzi na przepustkę i wraca w rodzinne strony.
  6. Christine (2016) – Biograficzny dramat psychologiczny. Opowiada on historię młodej, ambitnej reporterki z lokalnej telewizji, której kariera zawodowa nie układa się tak, jak życzyłaby sobie tego główna bohaterka. Stresujący zawód dziennikarza, kłopoty zdrowotne, osamotnienie – to wszystko sprawia, że Christine podupada na zdrowiu psychicznym i podejmuje próbę samobójczą. Na wizji.

                              

Na razie lista jest skromna, bo wyrzuciłam kilka pozycji, które wg mnie nie są warte zawracania sobie nimi głowy (przykład: Sala samobójców…). W kolejce na obejrzenie czeka na mnie kilka innych tytułów, także możecie spodziewać się sukcesywnego powiększani się listy ;). Wszak nastały długie, jesienne wieczory sprzyjające kinomaniactwu :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *