Najwyższa pora na kolejną recenzję książki! Tym razem pod lupę (a dokładniej – pod okulary) wzięłam nowość wydawniczą od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Wytrenuj swój mózg” autora Seth Gillihana. To poradnik psychologiczny z ćwiczeniami skierowany do osób z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi.

„Wytrenuj swój mózg”  to, jak informuje nas już sama okładka, trwający siedem tygodni autorski program dr Setha Gillihana, umocowany w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, skierowany dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe i depresje. Program leczenia proponowany przez Gillihana jest bardzo konkretny, szczegółowy oraz praktyczny.

Jestem wielkim zwolennikiem stosowania terapii poznawczo-behawioralnej ze względu na jej udowodnioną skuteczność w leczeniu depresji i lęku. Stąd też z zaciekawieniem zapoznałam się z nowością wydawniczą oferowaną przez WUJ. Według samego autora podręcznik ten może być stosowany w formie autoterapii metodą poznawczo-behawioralną lub w celu samopomocy pod kierunkiem terapeuty. W obu przypadkach możemy spodziewać się ograniczenia objawów lęku i depresji. Brzmi zachęcająco, prawda?


Przeczytaj również: Najlepsze książki psychologiczne – top 10. Co warto przeczytać?


„Wytrenuj swój mózg” – recenzja książki

Na wstępie należy zaznaczyć, że forma opisywanego poradnika jest bardzo przyjazna czytelnikowi. Teoria napisana przystępnym językiem, pozbawiona żargonu naukowego oraz ograniczona do niezbędnego minimum. To wielki plus dla pacjentów pogrążonych w depresji i/lub zaburzeniach lękowych, którzy często mają ograniczone możliwości poznawcze przez proces chorobowy. Autor niemal od razu przechodzi do konkretów, czyli tytułowego programu siedmiu tygodni. Rozdziały książki są poszeregowane w praktyczny plan działania, a każdy kolejny rozdział odpowiada następnemu tygodniowi programu. Ściśle określone ramy czasowe to kolejna zaleta podręcznika.

Siedem tygodni to niecałe dwa miesiące, ale to wystarczający czas, by nabyć i utrwalić podstawowe umiejętności niezbędne do walki z objawami zaburzeń depresyjnych i lękowych. Podobnie jak w terapii poznawczo-behawioralnej, w trakcie pracy z podręcznikiem czytelnik ma przed sobą konkretne zadania do regularnego wykonywania.

Autor przygotował naprawdę multum zadań – z tego względu jest to też świetna propozycja dla terapeutów poszukujących inspiracji do ćwiczeń dla pacjentów.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, zdecydowanie zachęcam do lektury tego podręcznika do samopomocy. Jeśli może pomóc, to dlaczego by nie spróbować…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *