Książka Federici Bosco: „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa. Dla tych, co za dużo myślą i za bardzo się przejmują” to autobiografia osoby wyjątkowo wrażliwej. Autorka na własnym przykładzie przybliża, czym jest wysoka wrażliwość oraz jak przekłada się ona na codzienne funkcjonowanie.

Wyjątkowo Wrażliwa Osoba. Czym jest hiperwrażliwość?

Według danych z badań psycholog Elaine Aron osoby wyjątkowo wrażliwe stanowią 15-20% populacji. Oznacza to, że nawet co 5 osoba na świecie może być hiperwrażliwa. Na czym polega wyjątkowa wrażliwość? To wrodzona, uwarunkowana genetycznie cecha osobowości, której nie da się zmienić. Osoba wysoko wrażliwa posiada wyjątkowo czuły układ nerwowy. To za jego sprawką głęboko wrażliwi odbierają znacznie większą ilość bodźców i w intensywniejszy sposób. Dostrzegają więcej i głębiej przeżywają wszystko, czego doświadczają. Z tego powodu wysoko wrażliwi czują więcej, silniej i są bardzo emocjonalni. Mają ponadprzeciętnie rozwiniętą empatię.

„Zawsze wiedziałam, że jestem zbyt wrażliwa. Już kiedy byłam mała, dostrzegałam, że nie odbieram różnych rzeczy jak inne dzieci, ale czuję je w sposób o wiele głębszy, intensywniejszy, przenikliwy, a moje odczucia umiejscawiają się gdzieś między sercem a brzuchem.”

Federica Bosco należy do osób hiperwrażliwych. Nie było jej z tego powodu łatwo w życiu. Jednak znalazła drogę do akceptacji samej siebie – odnalazła spokój w chaosie, a swoją niezwykłość zaczęła postrzegać jako niespotykany i piękny dar od losu, a nie słabość. Dlatego teraz, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, postanowiła stworzyć książkę, która pomoże ludziom takim jak ona, ułatwić sobie życie.


Przeczytaj również: Najlepsze książki psychologiczne – top 10. Co warto przeczytać?


Recenzja książki „Mówili mi, że jestem zbyt wrażliwa”

Urocza okładka książki „Mówili, że jestem zbyt wrażliwa” zdecydowanie zachęca do zapoznania się z jej zawartością. Została ona podzielona przez autorkę na dwie części. Pierwsza część wyjaśnia i opisuje wszystko, co związane jest z hiperwrażliwością, a część druga opisuje „strategie przetrwania” z tą, jak to określa, „super mocą”.

Nie jest to typowy poradnik psychologiczny, bo bazuje na osobistych przeżyciach autorki. To równocześnie pamiętnik, przewodnik, opowieść i poradnik. Federica Bosco postanowiła podzielić się swoimi trudnymi przeżyciami z okresu dziecięcego i młodzieńczego. Ich przyczyn upatruje właśnie w wysokiej wrażliwości oraz w braku zrozumienia przez otoczenie jak i przez samą siebie. Analizuje skutki poszczególnych doświadczeń. Myślę, że jest to cenna książka dla osób nadmiernie wrażliwych – może wspomóc proces samoakceptacji i naukę radzenia sobie z tą wyjątkową cechą osobowościową.

Jeśli jesteś partnerem, przyjacielem, rodzicem lub dzieckiem osoby hiperwrażliwej, lektura ta może być drogowskazem do polepszenia waszej relacji! Dzięki osobistej perspektywie czytelnik może dogłębnie poznać i zrozumieć sposób odczuwania osoby obdarzonej wysoką wrażliwością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *