Wielu z odwiedzających bloga szuka informacji na temat poradników do samopomocy. Postanowiłam zebrać w jednym  miejscu najlepsze książki psychologiczne typu poradnikowego – moje top 10. Ich tematem są różne aspekty zdrowia psychicznego.

Na blogu często recenzuję książki psychologiczne. Można je znaleźć pod kategorią” recenzje”. Aczkolwiek nie są one posegregowane tematycznie. Dlatego też poniżej znajdziecie uporządkowany spis typowych psycho-poradników służących do samopomocy i wspomagania procesu psychoterapii. Kolejność przypadkowa, także proszę nie sugerować się umiejscowieniem na liście tytułów, a raczej ich tematyką.

To poradnik oparty na terapii schematów. Znajdziemy w nim obszerny opis 11 typowych schematów zachowań – tzw. pułapek życiowych oraz techniki pokonywania ich. Lektura pomoże usystematyzować wiedzę na temat naszych tendencji w zachowaniu i myśleniu. Prócz testu do autodiagnozy w książce znajdziemy przewodnik krok po kroku, jak pokonywać dany schemat zachowania.

Jak sama okładka wskazuje, „Relacje na huśtawce” to trening umiejętności społecznych. W książce znajdziecie praktyczne techniki rozpoznawania schematów zachowań powstałych na skutek wcześniejszych doświadczeń w życiu oraz metody radzenia sobie z nimi, by móc budować trwałe i satysfakcjonujące relacje interpersonalne. Każdy rozdział uzupełniony jest przykładami oraz ćwiczeniami praktycznymi, których wykonywanie jest podstawą skuteczności opisywanego podejścia.

To kolejny trening umiejętności od Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Ta praktyczna książka pomaga w zbudowaniu i rozwinięciu rezyliencji, czyli inaczej odporności psychicznej. Umiejętność ta pozwala radzić sobie w trudnych i kryzysowych sytuacjach życiowych. To zdolność przeciwstawiania się stresowi i znajdowania pozytywów w napotykanych przeciwnościach losu. Absolutnie każdy powinien sięgnąć po ten tytuł i wyciągnąć z niego coś dla siebie.

  • Padesky, Greenberger (2006). Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia.

Podręcznik „Umysł ponad nastrojem” autorów Padesky i Greenberger nie potrzebuje dodatkowej rekomendacji – to słynny tytuł napisany przez psychologów klinicznych i terapeutów. Bazuje on na teorii terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Podręcznik ten służy do nauki rozpoznawania myśli, które się w nas pojawiają, badania własnych nastrojów i ich źródeł. Uczy zauważania reakcji fizjologicznych organizmu, które towarzyszą różnym sytuacjom. Może pomóc zmienić błędy w postrzeganiu rzeczywistości oraz dysfunkcjonalne, szkodliwe dla nas wzorce myślenia, które kreują naszą rzeczywistość. Zrozumiale wyjaśnia ramy terapii nurtu CBT oraz mechanizmy powstawania problemów psychicznych.

  • Steven Hays, Spencer Smith (2016). W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem.

Opis książki znajdziecie w rankingu najlepszych książek psychologicznych 2018 roku pod numerem 1. Steven Hays to autor terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Opisywany poradnik oparty jest na ACT i znajduje zastosowanie do takich problemów natury psychicznej jak depresja, lęk, stres czy chroniczny ból.

  • Stephen Briers (2011). Pokonaj depresję, stres i lęk, czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce.

To najkrótsza z wymienionych książka – jest idealna dla tych, którzy nie przepadają za opasłymi tomiskami, naszpikowanymi specjalistyczną terminologią. Lektura ta bardzo konkretnie i prosto wyjaśnia zagadnienia umieszczone w jej tytule – zaburzenia depresyjne i lękowe, jak również sposoby ich leczenia za pomocą terapii CBT. Znajdziemy tu cenne wskazówki, jak skutecznie walczyć z lękiem, stresem, niską samooceną. Porady te należy stosować wespół z terapią w nurcie poznawczo-behawioralnym.

To wyjątkowy poradnik napisany przez specjalistów zdrowia psychicznego (J. Bemis jest pedagogiem, założycielką i dyrektorką organizacji pomagającej ludziom zmagającymi się z zaburzeniami lękowymi. Z kolei Amr Barrada to psychoterapeuta), którzy cierpieli na agorafobię. Także temat znają nie tylko z teorii książkowych i praktyki terapeutycznej.

„Pokonać lęki i fobie” skierowana jest do osób, które poszukują sposobów radzenia sobie z nadmiernymi lękami i atakami paniki. Obok podstawowych informacji na temat przyczyn zaburzeń lękowych, autorzy zamieścili także opis kilku z nich. Książka zawiera wypowiedzi osób cierpiących w przeszłości na zaburzenia lękowe. Znajdziemy w niej także opisy ćwiczeń umożliwiających opanowanie paniki, pomagających zmienić sposób myślenia i zachowania. Dzięki praktycznym wskazówkom czytelnik uczy się akceptować doznawane emocje i odbudowywać poczucie własnej wartości.

  • Wilson, K. G. i DuFrene, T. (2018). W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem.

Dotychczas nie wspominałam na blogu o tej książce – najwyższa pora to naprawić! Przede wszystkim uczy ona dystansu do lęku i smutku oraz akceptacji tych emocji. A to wszystko za pomocą wspominanej już wyżej terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Powinieneś sięgnąć po ten poradnik, jeśli męczysz się z odczuwaniem na co dzień lęku i niepokoju, zamartwiasz się o to, co będzie, obawiasz się tego, że będziesz bał się w przyszłości lub zbyt często wracasz myślami do przeszłości.

  • Follette, V. M., Pistorello, J. (2010). Jak żyć po traumie? Trening. 

Również o tym tytule nie miałam dotychczas okazji napisać, a naprawdę warto. To cenna literatura ze względu na rzadko podejmowany temat doświadczenia traumy. Opracowania naukowe mówią, że trauma wywoływana jest przez ekstremalne, negatywne zdarzenia – wojny, gwałty, katastrofy żywiołowe, tragiczne wypadki. Jednak dla Ciebie to Ty sam jesteś najważniejszym istnieniem i wszystko, co brutalnie niszczy Twoją własną rzeczywistość, może wywołać prawdziwy wstrząs psychiczny. Podstawą poradnika „Jak żyć po traumie” jest metoda terapii akceptacji i działania, niezwykle pomocna w uzdrawianiu doznanych traum.

  • Behary, W. T. (2013). Rozbroić narcyza. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie.

Książka Wendy Behary oparta jest na terapii schematów. To przewodnik po narcyzmie i zarazem instrukcja do zbudowania zdrowej relacji z kimś bliskim, kto posiada narcystyczne cechy czy wręcz spełnia kryteria tego zaburzenia. Każdy, kto jest w takiej relacji, znajdzie tu przydatne dla siebie informacje i wskazówki. Również osoby, które podejrzewają u siebie narcyzm, znajdą tu sporo cennej wiedzy pozwalającej lepiej zorientować się we własnym wewnętrznym świecie.

Poradnik psychologiczny – recepta na problemy?

Niestety muszę rozczarować tych, którzy wierzą, że same książki psychologiczne rozwiążą ich problemy, często wieloletnie, ze sfery zdrowia psychicznego. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z poważnymi problemami psychicznymi. Jak podkreślają autorzy polecanych poradników, lektura może pełnić rolę wspomagającą, ale nie zastąpi profesjonalnej terapii. Może to być również pierwszy krok ku zmianom. Dlatego też powyższe tytuły świetnie nadają się na prezent dla osoby bliskiej, która zmaga się z depresją, lękiem i nadmiernym stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *