Wykonywanie niektórych prac wiąże się z wyjątkowo wysokim narażeniem na stres, a w związku z tym wzrasta ryzyko wypalenia zawodowego, a nawet wystąpienia depresji. Najbardziej zagrożone są osoby wykonujące tzw. zawody niebezpieczne oraz pomocowe. Które z nich są najbardziej  stresujące?

Zawody wysokiego ryzyka

Najbardziej stresujące profesje cechują się istnieniem zagrożenia życia albo zdrowia. Wśród nich wymienia się strażaków, służby wojskowe i policję. Te grupy zawodowe obarczone są też wysokim ryzykiem wystąpienia Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD).

Strażak w swej pracy zawodowej stawia czoła niebezpiecznym sytuacjom i musi zmagać się ze zmiennymi i nieprzewidywalnymi warunkami. Często ryzykuje swoim życiem, aby uratować życie lub dobytek innych osób. Ponadto, strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów, ale i wsparciem w czasie klęsk naturalnych. Z kolei żołnierze uczestniczą w konfliktach zbrojnych. Bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia lub życia z pewnością wpływa na stan zdrowia psychicznego żołnierzy. Ponadto, w przypadku wojskowych z wyższym stopniem poziom napięcia jest jeszcze wyższy, co wynika z odpowiedzialności za przebieg akcji oraz życie podlegających im żołnierzy. Podobnie policjant w swej pracy naraża swe zdrowie i życie w czasie interwencji.

Jednak to nie wszystkie zawody trudne i obarczone wysokim natężeniem stresu. Sprawdźcie poniższe dwa rankingi zawodów – najbardziej narażone na stres i depresję.

10 najbardziej stresujących zawodów w 2017 roku

Serwis Career Cast na swojej stronie internetowej opublikował zestawienie najbardziej stresujących zawodów w 2017 roku. Autorzy rankingu poddali ocenie 200 zawodów. Na liście znalazło się 10 profesji, a o pozycji w zestawieniu decydowało 11 czynników:

podróże służbowe oraz wystąpienia publiczne, możliwości awansu, kondycję fizyczną pracownika, warunki środowiskowe, ryzyko zawodowe, zagrożenie życia lub zdrowia, konkurencję, odpowiedzialność za drugiego człowieka, praca pod presją czasu, ocenę publiczną wykonywanego zawodu, średnia płaca.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria wyłoniono 10 najbardziej stresujących profesji w 2017 roku:

 1. Żołnierz
 2. Strażak
 3. Pilot
 4. Policjant
 5. Koordynator eventów
 6. Dziennikarz prasowy
 7. Kadra zarządzająca korporacją
 8. Specjalista public relations
 9. Taksówkarz
 10. Dziennikarz telewizyjny

Pierwsze cztery pozycje nie są zaskoczeniem. Na piątym miejscu znalazł się koordynator eventów ze względu na dużą odpowiedzialność: musi zadbać o to, aby całe wydarzenie, jakie organizuje, było doskonale przygotowane. Na liście znaleźli się również dziennikarze: prasowi i telewizyjni. Oboje muszą pracować pod presją czasu i licznych deadline’ów.


Przeczytaj też: Wypisz się ze stresu! Pisanie ekspresywne działa jak terapia


Na kierownikach w korporacjach spoczywa odpowiedzialność za wyniki finansowe firmy oraz to, czy przetrwa ona na rynku. Podobną odpowiedzialnością obarczeni są specjaliści d.s. PR, ponieważ działają w trosce o dobre imię reprezentowanej marki czy firmy, co przekłada się na jej sytuację finansową.

Skąd w zestawieniu taksówkarz? To proste: obciążeniem jest nieodłączne niebezpieczeństwo związane z ruchem ulicznym. Według statystyk policyjnych w 2017 roku w Polsce doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 2810 osób. Obciążeniem psychicznym w tym zawodzie jest też duża konkurencja na rynku.

Czy Twój zawód jest wyjątkowo narażony na depresję?

Wśród osób dorosłych, jednym z czynników, które silnie wpływają na zachorowanie na depresję, jest rodzaj wykonywanej pracy. Doświadczanie ciągłego stresu w pracy predysponuje do wystąpienia depresji. Jakie zawody niosą ze sobą największe zagrożenie?

Magazyn Health opracował listę 10 zawodów najbardziej narażonych na depresję. Opublikowana została na stronie health.com. Znajdują się na niej:

 1. Pielęgniarka
 2. Pracownik gastronomii
 3. Pracownik socjalny
 4. Pracownik służby zdrowia
 5. Artysta i pisarz
 6. Nauczyciel
 7. Pracownik administracji
 8. Fachowcy: mechanicy, hydraulicy, złote rączki
 9. Doradca finansowy
 10. Sprzedawca

Czołówkę rankingu tworzą tzw. zawody pomocowe: pielęgniarki, pracownicy socjalni, pracownicy służby zdrowia (lekarze, ratownicy, fizjoterapeuci i in.). Są oni narażeni na ogromny stres. Na co dzień stykają się z trudnymi sytuacjami, dramatami, cierpieniem i przewlekłymi chorobami. Te pozycje nie są zaskoczeniem. Za to dziwić może wysokie miejsce na liście pracowników gastronomii. Jednak praca kelnera i barmana jest trudna: mają oni kontakt z kapryśnymi klientami, pracują na zmiany, narzekają też na zarobki i brak stabilności zatrudnienia. Depresja może dotykać co dziesiątego pracownika tej branży.

Z powodu nieregularnych zleceń i wynagrodzeń oraz ze względu na samotność artyści i pisarze ulokowali się w środku rankingu. Zaraz za nimi znajdują się nauczyciele i urzędnicy. Nauczyciele pozornie nie są obciążeni pracą, gdyż mają krótszy wymiar godzinowy pracy niż inni pracownicy, jednak to zawód wymagający dużego wysiłku emocjonalnego i dający nikłe możliwości rozwoju zawodowego. Ponadto spadł też prestiż tego zawodu. Urzędnicy, podobnie jak pracownicy gastronomii, pracują z trudnym klientem. Ponadto wykonywanie monotonnych zadań, ograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz poziom wynagrodzenia wpływają u nich na ryzyko wystąpienia depresji. Listę zamykają doradcy finansowi i sprzedawcy – obciążający element ich pracy to rozliczanie z wyników oraz kontakt z klientem.

Komu potrzebna jest pomoc psychologiczna? Kiedy zwrócić się do psychologa?

Sam fakt znajdowania się Twojego wykonywanego zawodu na liście profesji najbardziej narażonych na stres i depresję nie oznacza, że potrzebujesz pomocy psychologa. Jeśli jednak źle znosisz stres w pracy, nie czekaj aż rozwiną się u Ciebie problemy zdrowotne. Psycholog pomoże Ci wypracować skuteczne metody radzenia sobie ze stresem, dzięki czemu uchronisz się od długofalowych konsekwencji napięcia emocjonalnego.

Poniższe symptomy powinny być sygnałem alarmowym, skłaniającym do sięgnięcia po porady psychologiczne:

 • Bezsenność
 • Obniżony nastrój
 • Lęk
 • Utrata zainteresowań
 • Zmniejszony apetyt
 • Zmniejszenie energii – wzmożona męczliwość i obniżenie aktywności
 • Obniżenie samooceny

Literatura

 1. Sęk H.: Wypalenie zawodowe. Przyczyny i zapobieganie, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2009
 2. Worth, T.: 10 Careers With High Rates of Depression. Health.com
 3. Most Stressful Jobs of 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *