Motto życiowe to sentencja, z którą identyfikuje się dany człowiek. Często to cytat z książki, filmu, piosenki lub przysłowie. Po co komu motto? Jakie pełni funkcje? Jak go znaleźć?

Dawno, dawno temu nauczycielka w szkole spytała się nas na lekcji, jakie mamy motto w życiu. Mieliśmy około 14-stu lat, więc nie był to etap zadawania sobie wzniosłych pytań, jakie wartości w życiu są dla nas najważniejsze, a autorytetów szukaliśmy raczej między rówieśnikami. Także pytanie nauczycielki było, przynajmniej dla mnie, zaskakujące, a nawet nie do końca zrozumiałe. Po co mi jakieś motto? Skąd miałabym go mieć? I najważniejsze – co miałabym z nim robić? Byłam za młoda na tatuowanie sobie łacińskich sentencji na ciele i zbyt grzeczna na malowanie sprayem po murach. Jednak pytanie nauczycielki utknęło mi w pamięci.

Kolejne lata przyniosły mi mnóstwo cytatów, przede wszystkim z poezji i prozy, które na etapie dorastania dobrze współgrały ze mną. Po czasie motta te znów się zmieniały. Dobrze, że ich nie tatuuję na ciele, bo do dzisiejszego dnia brakłoby mi już na nim miejsca!

Funkcje motta życiowego

Ale do rzeczy… Po co człowiekowi motto?

  • Jest drogowskazem – Przede wszystkim sentencja ta nadaje kierunku w życiu. Gdy nie wiesz, jak postąpić w danej sytuacji – sięgnij po swoje motto.
  • Dodaje otuchy – Cytat potrafi wesprzeć w trudnych chwilach, dodać otuchy, zminimalizować ból psychiczny i dać nadzieję. Czasem nie możemy liczyć na wsparcie z zewnątrz, musimy poradzić sobie sami. Wtedy z pomocą może przyjść właśnie życiowe motto.
  • Jest motywatorem – Jedno zdanie może być impulsem do działania, zmiany. Dodaje energii, chęci do działania oraz…
  • Dodaje odwagi – Cytaty wielkich pisarzy, uczonych czy też przedsiębiorców, którzy doświadczyli wielu upadków, porażek i wzlotów są świetnym przykładem życiowym. Poprzez swoją historię potwierdzają oni, że wypowiedziane przez nich zdania są prawdziwe.

Co skłania człowieka do poszukiwania motta życiowego? Może na to wpłynąć wiele czynników:

  • kryzys emocjonalny,
  • chwilowe złe samopoczucie,
  • strata bliskiej osoby,
  • zakończenie jakiegoś etapu w życiu.

Cytatów o życiu poszukują ludzie młodzi, traktując je jako drogowskazy i starsi, którzy potrzebują stabilizacji i potwierdzenia słuszności swoich działań.

Skąd wziąć motto życiowe?

Czasem zupełnie przypadkowo przeczytane lub zasłyszane hasło wcielamy do swego życia jako motto. Bogatym źródłem cytatów są m.in. książki, filmy, teksty piosenek, media i sztuka. Twórcami dużej ilości cytatów, które wciąż wykorzystujemy w naszym życiu są filozofowie i uczeni żyjący ponad 2000 lat temu. Również codzienne otoczenie bywa kopalnią cytatów. Nie zapominajmy o być może najważniejszym źródle -kontakcie z drugim człowiekiem.

Nie będzie zaskoczeniem, że dla mnie źródłem cytatów życiowych są głównie książki psychologiczne. Jednak czerpię również z popularnych mediów społecznościowych oraz rozmów z innymi ludźmi.


Przeczytaj również: Najlepsze książki psychologiczne 2018 – moje top 5


Szukając cytatu życiowego nie warto sugerować się tym, co aktualnie jest modne. Nie ma znaczenia również długość samego motta. Krótkie dobrze brzmi i łatwiej je zapamiętać, ale przecież nie chodzi o to, by recytować z pamięci swoje motto niczym wierszyk w szkole. Wystarczy pamiętać ogólny wydźwięk i jego sens.

I najważniejsze – dobre motto musi wyrażać to, co jest dla ciebie ważne.


A Wy? Czy macie cytaty, z którymi się identyfikujecie? Kierujecie się w życiu jakimś mottem?

2 thoughts on “Czy masz motto życiowe? Funkcje i źródła cytatów życiowych”

  1. „Ciemność jest szczodra, cierpliwa jest i zawsze zwycięża. Ale w samym sercu jej siły, leży jej słabość – wystarczy jedna jedyna świeca by ją pokonać” – uwielbiam ten cytat. Od wielu lat jest dla mnie wsparciem w trudnych chwilach, przypomina mi też, że mimo trudności warto mieć kręgosłup moralny i być dobrym człowiekiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *