Co czwarty Polak boi się chorych na schizofrenię. Aż 22% twierdzi, że są oni niebezpieczni dla otoczenia. Polacy nie są też chętni do nawiązywania bliższych relacji z tymi chorymi – tylko 17% byłoby skłonnych pracować z taką osobą, a 30% – zaprzyjaźnić się z nią. Jednak prawie 60% badanych zdaje sobie sprawę, że przy odpowiednim leczeniu chorzy na schizofrenię mogą być aktywni zawodowo i społecznie – to duża, pozytywna zmiana w świadomości ludzi.

ARC Rynek i Opinia pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przeprowadzili badanie sondażowe „Stosunek Polaków do osób chorych na schizofrenię”. Zapoznajcie się z danymi płynącymi z tego badania.

Stosunek Polaków do chorych na schizofrenię – wyniki badania

Schizofrenia to choroba, która wzbudza społeczne obawy. Co 10 Polak uważa, że chorych należy wykluczać z normalnego życia. Ich miejsce widzą w zamkniętych szpitalach psychiatrycznych. 24 proc. Polaków obawia się osób chorych na schizofrenię, z kolei 22 proc. uważa, że stanowią one zagrożenie dla otoczenia.

Są zdystansowani wobec nich – tylko 30% badanych mogłoby się zaprzyjaźnić z takim chorym, a jedynie 17% jest gotowych współpracować z osobą ze schizofrenią. Oznacza to, że aż 83% (!) nie chciałoby z taką osobą przebywać w jednym miejscu pracy! Tylko 26% badanych Polaków zaakceptowałoby bliskiego sąsiada z rozpoznaniem schizofrenii.

Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdyby taka osoba miała zostać członkiem rodziny. Tylko 13% Polaków nie miałoby nic przeciwko temu.

Te dane wskazują na wciąż dużą potrzebę edukacyjną do wykonania, by kształtować właściwy obraz osób ze schizofrenią.


Przeczytaj również: Jak postrzegamy depresję? Doniesienia z badań


Chociaż w ostatnich latach nasze społeczeństwo oswoiło choroby psychiczne ogólnie, to niektóre, jak właśnie opisywana schizofrenia wciąż są stygmatyzujące. Charakterystyczne jest podejście typu:

„Oczywiście, pacjenci mogą prowadzić normalne życie, żyć tak jak my, uczyć się, pracować, ale… nie w moim bliskim otoczeniu. Mogą zakładać rodziny – ale nie chcę, aby były częścią mojej.” (komentarz dr Sławomira Murawca z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego).

Pozytywną wiadomością jest fakt, że prawie 60% (dokładnie – 59%) badanych jest świadomych, że przy odpowiednim leczeniu chorzy na schizofrenię mogą prowadzić normalne życie – być aktywnym zawodowo i społecznie. Gdybyśmy przeprowadzili takie badanie 20 lat temu, ten wynik nie byłby taki wysoki.

Rodzina chorego na schizofrenię

58% Polaków jest świadoma, że w proces leczenia osoby chorej na schizofrenię jest zaangażowana jej rodzina. Jednak jedynie 29% Polaków byłoby w stanie zrezygnować z pracy, aby opiekować się bliską im osobą zmagającą się z tą chorobą.

Schizofrenia to choroba, która dotyczy całej rodziny, nie tylko osobę chorą. Według statystyk za każdą osobą chorą stoi średnio aż 10 osób z jej najbliższego otoczenia. Większość chorych (ponad 80%) mieszka ze swoim opiekunem – rodzicem lub małżonkiem/partnerem, – poświęcającym średnio 34 godz. tygodniowo na opiekę nad pacjentem.

Głównym obowiązkiem opiekuna, nazywanego tzw. cichym pacjentem, jest kontrola leczenia i stosowania się do zaleceń lekarskich. Opiekun monitoruje, czy chory zażywa regularnie leki, pilnuje kontrolnych wizyt u lekarza i reaguje w przypadku zaostrzenia się choroby. Niestosowanie się do zaleceń lekarskich jest powszechne w tej grupie chorych. Według szacunków połowa pacjentów ze schizofrenią nie trzyma się ustalonego planu leczenia. Konsekwencją może być nawrót choroby.

Wielkim odciążeniem dla opiekunów są leki o długotrwałym działaniu, przyjmowanym raz na miesiąc, a nawet raz na 3 miesiące. Jest to szansa dla chorych na życie bez nawrotów, a także szansa dla opiekunów, którzy nie muszą rezygnować w takiej sytuacji z pracy zawodowej.

Schizofrenia nie wyklucza aktywności

Instytut Ochrony Zdrowia podaje, że w Polsce na schizofrenię choruje 385 tys. osób, czyli 1% społeczeństwa. Na całym świecie jest ok. 50 mln chorych.

Eksperci podkreślają, że chorujący na schizofrenię w dużej części są aktywni, realizują się społecznie i zawodowo – uczą się, zajmują wysokie stanowiska w firmach, zakładają rodziny. Jeśli tylko regularnie stosują leki, nie wypadają ze swoich ról społecznych, rodzinnych czy zawodowych.

Literatura

Dlaczego Polacy boją się chorych na schizofrenię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *