Najwyższa pora na recenzję nowości wydawniczej od GWP! Książka „Siła rezyliencji. Jak poradzić sobie ze stresem, traumą i przeciwnościami losu” autorstwa Glenn Schiraldi traktuje o kluczowej umiejętności życiowej.

Opisywana książka jest jakby napisana na specjalne zamówienie dla mnie. Od pierwszej chwili, gdy ujrzałam ten tytuł, wiedziałam, że to będzie moja pozycja obowiązkowa. Z pewnością trafi też do mojego rankingu, zawierającego najlepsze książki psychologiczne 2019 roku. Jesteście ciekawi, dlaczego?

Co to jest w ogóle rezyliencja?

Pod tym tajemniczym pojęciem kryje się pożądana umiejętność pozwalająca radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych. To zdolność przeciwstawiania się stresowi i znajdowania pozytywów w napotykanych przeciwnościach losu. Tak w skrócie.

Któż by nie chciał dysponować zasobami osobowości, pozwalającymi zachować umiejętność szybkiego dochodzenia do siebie po ciężkich przejściach i radości życia w obliczu długotrwałego stresu? Dobrą wiadomością jest to, że rezyliencja to mieszanka przymiotów wrodzonych i nabytych.  Oznacza to, że zdolność tę możemy wciąż poszerzać i doskonalić. Niemal każdy, niezależnie od wieku, może nauczyć się bycia rezylientnym. Badania naukowe potwierdzają, że rezyliencja może rosnąć. Im szybciej zainteresujemy się tematem i zaczniemy ćwiczyć tę umiejętność, tym większe mamy szanse na rozwinięcie rezyliencji, zanim dopadnie nas jakiś kryzys.


Przeczytaj też: Jedyna pewna w życiu, to zmiana. Jak sobie radzić ze zmianami?


„Siła rezyliencji” Glenn Schiraldi – recenzja

O rezyliencji chciałam napisać już dawno, a gdy zobaczyłam nową pozycję od Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego uznałam, że muszę ją przeczytać jak najszybciej. Poradnik „Siła rezyliencji” to naprawdę przydatne i wyczerpujące temat kompendium wiedzy o tej niesamowitej zdolności. Najlepsze jest to, że w książce znajduje się mnóstwo praktycznych wskazówek, ćwiczenia, zadania. W końcu to Trening umiejętności. Wykorzystuje wiedzę z neurobiologii, psychologii pozytywnej, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii poznawczej.  W poradniku jest również test na wykazywany poziom rezyliencji. Rozwiązany na początku przygody z rezyliencją będzie wskaźnikiem  postępów w rozwijaniu tej zdolności za pomocą ćwiczeń.

Z książki tej dowiesz się jak:

  • Podnieść się po porażce
  • Radzić sobie z bolesnymi emocjami
  • Wzmocnić poczucie własnej wartości
  • Pokonywać życiowe trudności i kryzysy

Innymi słowy, „Siła rezyliencji” to książka o rozwijaniu i wzmacnianiu odporności psychicznej.

O ile zawartość książki bardzo przypadła mi do gustu i będę często z niej korzystać, o tyle okładka nie jest jak dla mnie zachęcająca. Mało atrakcyjna kolorystyka oraz uboga grafika nie rzuca się w oczy, przez co nie sięgnęłabym w pierwszym odruchu po tę pozycję. Ale to tylko i wyłącznie moja opinia, a gusta są różne. Na pewno dużo bym straciła, gdyby do moich rąk nie trafiła „Siła rezyliencji” Glenn Shiraldiego. Będę ją wykorzystywać zarówno do własnego rozwoju osobistego, jak i do urozmaicania prowadzonych przeze mnie psychologicznych zajęć grupowych z Treningu Umiejętności Społecznych.

Polecane książki psychologiczne – dla kogo „Siła rezyliencji”?

Komu polecam ten poradnik psychologiczny? Absolutnie wszystkim, gdyż pomaga w kształtowaniu umiejętności, której tak naprawdę potrzebuje każdy. Stanowi również bogate źródło ćwiczeń, które w swojej pracy mogą wykorzystywać psycholodzy i trenerzy (couchowie). W głowie mam już listę osób, którym chciałabym pożyczyć tę książkę z nadzieją, że skorzystają i poprawią jakość swojego życia. Jeśli miałabym stworzyć apteczkę pierwszej pomocy psychologicznej, to „Siła rezyliencji” znalazłaby się w niej!

Szczególnie zalecam lekturę opisywanego poradnika osobom, które doświadczają obecnie lub w przeszłości zaburzeń psychicznych, jak depresja, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego. Umiejętność rezyliencji zapobiega nawrotom tych zaburzeń, a jeśli już występują, to znacząco pomaga zredukować ich objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *