Opowiadanie to narzędzie chętnie wykorzystywane w psychoterapii. Poniższa bajka dla dorosłych prowokuje do przyjęcia innej perspektywy i skłania do refleksji o odmienności.
Młody nie zrozumie starego, zdrowy chorego, syty głodnego. Jak często spotkaliście się z takimi mądrościami? Ile jest w nich prawdy?
Przypowieść terapeutyczna – Kura i kaczątka
„Była sobie kaczka, która zniosła cztery jajka.
Kiedy je wysiadywała, przyszedł lis, rzucił się na gniazdo i zabił ją. Ale nie wiadomo z jakiego powodu przed ucieczką nie zjadł jajek, które zostały w gnieździe.
Przechodząc tamtędy, pewna kura zauważyła porzucone gniazdo. Posłuszna swemu instynktowi usadowiła się na jajkach, aby je wysiedzieć.
Wkrótce wykluły się kaczątka, które oczywiście wzięły kurę za swoją matkę i poszły za nią gęsiego.
Kura zadowolona ze swego potomstwa udała się z nimi do folwarku.
Każdego ranka, gdy zapiał kogut, mama kura grzebała w ziemi, a jej kacze potomstwo próbowało ją naśladować. Kiedy nie udawało im się wydobyć z ziemi ani jednej dżdżownicy, kwoka zaopatrywała w pożywienie wszystkie kaczątka, dzieląc każdą dżdżownicę na kawałeczki i wkładając swoim dzieciom jedzenie do dziobków.
Tak jak to często bywało, tak i tego dnia kura wyszła ze swoimi pociechami na spacer poza folwark. Jej kaczątka posłusznie szły za nią.
Nagle jednak, gdy znalazły się przy jeziorze, kaczuszki wskoczyły do wody i zanurkowały, na co zrozpaczona kwoka gdakała, prosząc je, aby wyszły na brzeg. Podczas, gdy kaczątka radośnie pływały i pluskały się, ich mama skakała i płakała, pełna obaw, że się utopią.
Kogut, zwabiony krzykami kury, przyszedł zobaczyć, co się dzieje.
-Młodym nie można ufać. Są nierozważni – wydał osąd.
Jedna z kaczuszek, słysząc, co mówi kogut, podpłynęła do brzegu mówiąc:
-Nie czyńcie nas winnymi za wasze własne ograniczenia.”
Przeczytaj też: Przypowieść terapeutyczna nr VI – o złości i wrogim nastawieniu do otoczenia
Morał z opowieści
Jaki morał niesie nam ta przypowieść terapeutyczna? Zastanówmy się: Czy kura się myliła? Czy kogut był w błędzie? I w końcu, czy przemądrzałe kaczki miały rację?
Otóż żaden z wymienionych bohaterów historii bohaterów nie tkwił w błędzie. Każdy z nich patrzy na rzeczywistość z własnego punktu widzenia.
Jedynym błędem, jaki popełnił każdy z nich jest przekonanie, że mój punkt widzenia kryje w sobie jedyną prawdę. Parafrazując słowa Fryderyka Nietrze’ego: głuchemu zawsze wydaje się, że ci, co tańczą, są szaleni.
Znacie takich, co „ratują ryby od utonięcia”? Kierują nimi szlachetne intencje, ale jednocześnie zapominają o tym, że…:
„To, co dla jednego jest pożywieniem, jest trucizną dla drugiego. Słońce, które orłowi pozwala widzieć, oślepia sowę.”
~ Antony de Mello: Śpiew ptaka.
Literatura
Przytoczona opowieść „Kura i kaczątka” zaczerpnięta jest z książki Jorge Bucay: Pozwól, że ci opowiem. Bajki, które nauczyły mnie, jak żyć. Jej autorem jest R. Trossero.
Jestem z pasji oraz zawodu psychologiem. Mój blog porusza kwestie zdrowia psychicznego i psychologii. Ponadto recenzuję książki psychologiczne oraz polecam filmy i seriale psychologiczne, więc znajdziesz tu sporo inspiracji. Na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi psychicznie i intelektualnie.