Oglądanie seriali to świetny sposób na odstresowanie się. Czynność ta angażuje emocjonalnie, odrywając od własnych problemów. Często też prowokuje do przemyśleń i wprowadzania zmian w swoim życiu. Proponowane seriale psychologiczne mają również walor psychoedukacyjny. Zapoznajcie się z moimi najnowszymi propozycjami do obejrzenia.

Co tym razem Wam polecam? Moje ostatnie dwa odkrycia serialowe. Obie pozycje dostępne są na platformie Netflix. Poniżej zamieściłam ich krótkie recenzje:

1. Już nie żyjesz (2019 -)

To tytuł podejmujący skomplikowaną problematykę straty i żałoby. Przedstawia różne etapy reakcji na stratę. Jen to wiecznie zestresowana, będąca w nastroju dysforycznym, wybuchowa wdowa. Pogrążona w rozpaczy po stracie męża skupia się na odnalezieniu jego mordercy. Na grupie wsparcia poznaje młodą kobietę imieniem Judy, z którą szybko łączą ją mocne więzi. Judy ma piękną duszę, jednak skrywa mroczną tajemnicę, której wyjście na światło dzienne poważnie nadszarpnie relację kobiet.

Wspaniały dramat psychologiczny z genialną grą aktorską. W rolę Jen wciela się Christina Applegate, a w Judy Linda Cardellini. Póki co nakręcono 1 sezon, ale jego zakończenie sugeruje, że produkcja będzie miała ciąg dalszy.

Edit: Jestem świeżo po obejrzeniu drugiego sezonu. Kontynuacja serii jest równie znakomita, co jej pierwsza część!

2. Special (2019 -)

Tematyka niepełnosprawności i seksualności osób niepełnosprawnych nie jest zbyt często podejmowana przez seriale psychologiczne. Chociażby z tego powodu seria Special zasługuje na uwagę. Opisuje życie młodego mężczyzny z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD) w stopniu lekkim. W kolejnych odcinkach poznajemy trudności Ryana – próby bycia w miarę samodzielnym, odkrywanie swej odmiennej orientacji seksualnej, stawianie granic w relacji z nadopiekuńczą matką. Początkowo, nie akceptując siebie i swej choroby, Ryan buduje nową tożsamość ofiary wypadku komunikacyjnego. Jednak kłamstwo coraz bardziej mu ciąży i w końcu obnaża swoje prawdziwe „ja”.

Tytuł został nakręcony na podstawie książki Special: And Other Lies We Tell Ourselves autorstwa Ryana O’Connella. Główną rolę zagrał sam autor, cierpiący na MPD. Stąd też produkcja wiernie przedstawia funkcjonowanie osoby z tą jednostką chorobową.


Pod kategorią „seriale psychologiczne” oraz „filmoterapia” znajdziecie na blogu więcej polecanych seriali i filmów z gatunku dramat psychologiczny. Sukcesywnie będą się też pojawiać nowe propozycje. Jest co oglądać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *