
Sezon jesienny mamy w pełni! Długie wieczory sprzyjają bezkarnemu zaszywaniu się w domu pod kocem i czytaniu. Nikt już nie pyta: „Hej, czemu marnujesz taką piękną pogodę w domu?!”. Na pewno znajdziecie więc czas, by przejrzeć polecane artykuły psychologiczne.
Zdrowie psychiczne
- Samobójstwo po polsku. Rozmowa z psychiatrą: samobójcy dają sygnały, ale ich nie zauważamy – Wywiad z psychiatrą profesorem Bartoszem Łozą, poruszający problem wzrastającej liczby samobójstw wśród mężczyzn i kobiet w średnim wieku i nastolatków.
- Do wysłuchania wykład profesor Agaty Szulc o tytule: Schizofrenia jako choroba mózgu. Co powinniśmy wiedzieć o schizofrenii, jak można ją leczyć? I czy można ją wyleczyć?
- Przejmujący artykuł o zawodzie obciążonym wysokim ryzykiem samobójstwa: Jak umierają lekarze weterynarii. Według badań są oni kilkakrotnie bardziej narażeni na targnięcie się na swoje życie niż reszta populacji. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego, polecam lekturę.
- Klimat w Polsce sprzyja niedoborom witaminy D – szczególnie jesienią i zimą. Jej głównym źródłem jest światło słoneczne. Sprawdź 8 sygnałów informujących, że może brakować witaminy D w organizmie.
- Psycholog dr Igor Pietkiewicz wyjaśnia: słyszenie głosów w głowie, utrata pamięci dla wydarzeń bieżących, podzielone „ja” – mogą być objawami tzw. zaburzeń dysocjacyjnych. A one zwykle mają związek z urazami psychicznymi. To zrozumiała reakcja psychiki na traumatyczne wydarzenia. Więcej w artykule: Słyszenie głosów, podzielone „ja”, amnezja – to może być skutek traumy.
- Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w USA szukają odpowiedzi na pytanie, czy Zaburzenia psychiczne to efekt ewolucji? Według nich skłonność do zaburzeń psychicznych może wynikać ze stosunkowo niedawnych zmian ewolucyjnych, które zaszły w obrębie genów regulujących rozmiar, łączność i funkcjonowanie mózgu.
- Złota polska jesień, czyli jak radzić sobie z jesienną chandrą.
- Dzięki badaniom naukowym wiemy już, skąd się bierze przewlekłe zmęczenie i jak z nim skutecznie walczyć. 11 mln Polaków cierpi na TATT. Też jesteś „zmęczony cały czas”?
Psychoterapia
- Artykuł Skuteczność psychoterapii psychoanalitycznych to obszerny przegląd aktualnych badań dotyczących skuteczności psychoterapii w podejściu psychodynamicznym. Dowiemy się z niego m.in., że omawiana psychoterapia jest najbardziej skuteczna w trzecim roku jej trwania.
- Na rynku mamy mnóstwo poradników psychologicznych podejmujących niemal każdy problem psychiczny. Książki rzeczywiście bywają pomocne i terapeutyczne, jednak nie zastępują one psychoterapii. Dlaczego? Zapoznajcie się z: 7 powodów, dla których książki nie zastąpią terapii.
Psychologia
- Skąd się w nas bierze skłonność do ryzyka? Dlaczego wychodzimy ze strefy komfortu i podejmujemy działania, które mogą nam zaszkodzić? Na te pytania odpowiada w wykładzie dr hab. Szymon Wichary: Seks, narkotyki i neuroprzekaźniki: podejmowanie ryzyka.
- Naukowcy ostrzegają: już 500 000 Polaków cierpi na choroby otępiennie. Bezsenność i krótki sen zwiększają ryzyko rozwoju Alzheimera. Jak więc zadbać o dobry, regeneracyjny sen? Jakie objawy powinny zaniepokoić nas i naszych bliskich? Dowiesz się z publikacji.
- W artykule Drzemka: dlaczego warto ją sobie uciąć i ile powinna trwać? znajdziecie 5 argumentów przemawiających za tym, że drzemka w ciągu dnia to nie strata czasu.
- Smutni od zawsze – Fragment książki „To, co czujesz. O emocjach prostych i złożonych” Wyd. Charaktery.
- Według badań polskiej psycholog: Skłonność do optymizmu jest częstsza niż tendencje pesymistyczne . Zaskakujące dane? Zapoznajcie się z jej wnioskami!
Zdecydowanie jest co czytać! Jeśli mimo to odczuwasz niedosyt – zapraszam do polubienia i obserwowania strony psychologgera na Facebooku, na której często udostępniam polecane treści. Zdecydowanie częściej, niż na blogu.

Jestem z pasji oraz zawodu psychologiem. Mój blog porusza kwestie zdrowia psychicznego i psychologii. Ponadto recenzuję książki psychologiczne oraz polecam filmy i seriale psychologiczne, więc znajdziesz tu sporo inspiracji. Na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi psychicznie i intelektualnie.