Na rynku brakowało dotychczas publikacji dotyczących leczenia małych dzieci z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. O ile metody terapeutyczne osób dorosłych z tym zaburzeniem są opracowane i sprawdzone naukowo, to nie można bezpośrednio stosować ich bez modyfikacji u dziecięcych pacjentów. Książka autorstwa Jennifer Freeman oraz Abbe Maars-Garcia: „Terapia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego małego dziecka 5-8 lat” wypełnia tę lukę, prezentując metodę leczenia dostosowaną do potrzeb małego dziecka z ZOK.

Komplet nowych publikacji Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego z obszaru terapii wczesnodziecięcego zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego  autorstwa Jennifer Freeman i Abbe Maars-Garcia obejmuje dwie książki: poradnik dla terapeuty i dla pacjenta. Opracowały one skuteczny i zweryfikowany badawczo program terapeutyczny w nurcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej przeznaczony do leczenia OCD (z ang. obsessive-compulsive disorder) u dzieci poniżej 9 roku życia.

Problem wczesnodziecięcego OCD nie jest marginalny, gdyż może dotyczyć nawet 1% dzieci, a szacunki te mogą być zaniżone w odniesieniu do grupy dzieci poniżej 9 roku życia. Objawy zaburzenia generują cierpienie dziecka i mogą opóźniać opanowywanie ważnych umiejętności w trakcie rozwoju.


Przeczytaj również: Książki psychologiczne – top 10


Według szacunków z wstępnego badania naukowego omawianego programu leczenia wczesnodziecięcego ZOK, aż 69% dzieci uzyskało remisje objawów zaburzenia. Uzyskane wyniki są zdecydowanie obiecujące, a opisywana metoda stanowi efektywne narzędzie terapeutyczne służące leczeniu ZOK u najmłodszych pacjentów w wieku 5-8 lat.

Proponowany program terapeutyczny trwa 14 tygodni, w czasie których odbywa się 12 sesji terapeutycznych. Co istotne, metoda ta angażuje w leczenie dziecka jego rodziców, od których w dużej mierze zależy powodzenie terapii. Biorą oni udział w każdej z sesji, podczas których uczą się stosować techniki wspomagające motywację dziecka do pracy terapeutycznej oraz pomagające radzić sobie z objawami zaburzenia u dziecka. Autorki programu przygotowały szereg cotygodniowych zadań domowych do wykonania pomiędzy sesjami przez rodziców i dziecko.

Poradnik pacjenta jest uzupełnieniem Poradnika terapeuty  ma służyć rodzicom dziecka do powtarzania technik poznanych w trakcie sesji i stosowania ich w domu pomiędzy spotkaniami ze specjalistą. Zawiera informacje na temat zaburzenia OCD, przegląd narzędzi prezentowanych w trakcie sesji i formularze do wykonywania zadań domowych.

Seria ta jest godna polecenia klinicystom: psychoterapeutom i psychologom dziecięcym, a także rodzicom dzieci cierpiącym na wczesnodziecięce zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które generuje cierpienie.

Freeman, Maars-Garcia: Terapia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego małego dziecka 5-8 lat.
Okładki poradnika terapeuty i pacjenta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *