Najwyższa pora na podsumowanie najkrótszego miesiąca w roku pod względem treści psychologicznych. Jest to moja subiektywna lista. Co wartego przeczytania pojawiło się w lutym w branży psychologicznej?

  • Poradnik psychologiczny, co zrobić, jeśli Chcę przerwać terapię, analizujący ewentualne przyczyny chęci zaprzestania procesu psychoterapii oraz opisujący, jak powinno się go w sposób prawidłowy zakończyć.
  • Obszerny tekst wyjaśniający, Dlaczego psychoterapeuta nie powie ci, co masz zrobić. Chyba większość osób podejmujących terapię oczekuje od terapeuty odpowiedzi na swe wątpliwości. Sęk w tym, że one znajdują się w samym pacjencie. A terapia ma pomóc je wydobyć i poznać.
  • Kolejny artykuł podejmuje niezwykle ważną kwestię dla wszystkich osób rozważających adopcję: Zdrowie psychiczne dzieci adoptowanych. Rodzicielstwo adopcyjne jest często zdecydowanie trudniejsze niż biologiczne z uwagi na bagaż doświadczeń dzieci odebranych biologicznym rodzicom. Dzieci te doświadczają(lub doświadczą w przyszłości) stanów lękowych, depresji, ADHD, problemów z samooceną, PTSD, alkoholowy zespół płodowy (FAS), zaburzeń opozycyjno – buntowniczych i zaburzeń więzi (RAD). Wpis nie ma na celu zniechęcać do adopcji, tylko zwrócić uwagę na ten istotny aspekt, z którym przyjdzie zmierzyć się rodzicom adopcyjnym.
  • Pozostając w obszarze rodzinnym: wywiad z Renatą Durdą, szefową Niebieskiej Linii, o różnych formach przemocy w rodzinie. Temat, jaki porusza artykuł „Moczył mi szczoteczkę do zębów w Ace”. Przemoc domowa jest polskim chlebem powszednim, jest o tyle istotny, że porusza problem, z którym statystycznie zetknęła się każda osoba dorosła – czy też w roli ofiary, czy też świadka.
  • Masz problem z alkoholizmem osoby bliskiej, kogoś z rodziny czy też sąsiada? Może zainteresować cię artykuł zawierający Instrukcje, co można zrobić z alkoholikiem. Prócz standardowych porad typu”pozwól upaść mu na dno”, tekst zawiera też istotne informacje prawne na temat przymusowego leczenia odwykowego.
  • Jak wygląda stan psychotyczny i na czym właściwie polega psychoza? Tego możecie dowiedzieć się z tekstu: Psychoza – czym jest z punktu widzenia pacjenta.
  • Portal zdrowiepsychiczne.org udostępniło na swojej stronie darmowe Narzędzie do autodiagnozy kondycji psychicznej. Zostało opracowane przez zespół specjalistów z zakresu psychiatrii, psychologii, doradztwa zawodowego oraz ewaluacji i badań. Niniejsze narzędzie nie stanowi diagnozy medycznej zaburzeń i chorób psychicznych ani też jej nie zastępuje. Można jednak zweryfikować, czy w danym przypadku potrzebna jest konsultacja psychologa, psychiatry lub terapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *