Stan zakochania niewiele różni się od stanu szaleństwa – człowiek ma zaburzone postrzeganie, euforyczny nastrój. Ta silna namiętność nieraz prowadzi do cierpień psychicznych i załamań nerwowych, obsesji a nawet samobójstw. Z okazji Walentynek, czyli Dnia Zakochanych oraz Chorych Psychicznie przygotowałam dla was propozycje filmowe z miłością doprowadzającą do szaleństwa.

  • Dotknięci ogniem (2015) – Czy związek dwojga chorych na chorobę afektywną dwubiegunową jest możliwy? Czy może być szczęśliwy? Para głównych bohaterów poznaje się w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafiają w fazie manii. Połączy ich gorące, naznaczone maniakalnie uczucie. Film powstał na podstawie książki Kay Jamison „Dotknięci ogniem” (W spisie książek, które warto przeczytać będąc chorym pod nr 24. znajduje się jej książka autobiograficzna po tytułem „Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa”). Ukazuje, jak chory na dwubiegunówkę odczuwa i myśli. Ponadto stanowi przykład, jak dwójka chorych bliskich sobie osób wpływa wzajemnie na swoje nastroje i stan zdrowia.

 

Dotknięci ogniem (Touched with fire, 2015). Kadr z filmu.

 

  • Obłąkana miłość (2005) – Fabuła toczy się wokół zakładu psychiatrycznego, który ma nowego dyrektora. Zamieszkał on w sąsiedztwie wraz z żoną i synkiem. Żona, nudząc się i spędzając całe dnie bez zapracowanego męża, włącza się w życie szpitala – pracuje w szpitalnym ogrodzie i rozmawia z pacjentami. Szczególnie jeden przypada jej do gustu, z którym nawiązuje romans. Jego konsekwencje wyjdą daleko poza samo rozbicie małżeństwa…

 

Obłąkana miłość (Asylum, 2005). Kadr z filmu
  • Mroczny sekret Jodi Arias (2013) – Film oparty na prawdziwej historii… Tragicznej i wstrząsającej. O obsesyjnej miłości i tym, do czego doprowadziła. Wniosków z tej opowieści może być wiele. Jednym z nich jest to, że już na początku związku/bliższej relacji warto określić, jakie mamy oczekiwania i nastawienie wobec tej drugiej osoby. Kolejnym, że lepiej nie igrać z uczuciami innych.

 

Mroczny sekret Jodi Arias (Jodi Arias: dirty little secret, 2013). Kadr z filmu

 

  • Miłość i furia (2009) – Motyw filmu to zazdrość, która doprowadza do nieszczęścia. Kwestią dyskusyjną jest, czy ta zazdrość jest uzasadniona, czy też nie. Jednak w końcu staje się patologiczna (obsesyjna, z towarzyszącymi jej omamami i urojeniami), doprowadzająca do agresji i przemocy fizycznej.

 

Miłość i furia (Vanvittig forelsket, 2009). Kadr z filmu.
  • Zakochany Goethe (2010) – Historia miłosna poety Johanna Wolfganga Goethe’go, która doprowadziła go do pojedynkowania się, aresztowania, a w końcu do myśli samobójczych i próby odebrania sobie życia. Doświadczenia te zainspirowały go do napisania „Cierpień Młodego Wertera„, dzięki którym w wieku 23 lat stał się słynny w całej Europie. Nie ma tego złego, coby na dobre nie wyszło? :)

 

Zakochany Goethe (Young Goethe in love, 2010). Kadr z filmu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *