W tym roku Blue Monday, czyli Niebieski poniedziałek przypada 20 stycznia. Według obliczeń psychologa Cliff Arnall z Cardiff University najbardziej depresyjny dzień w roku to trzeci poniedziałek w styczniu. Więcej o tych obliczeniach możecie przeczytać w poprzednim artykule dotyczącym Blue Monday

Badacz uwzględnił kilka grup czynników: meteorologiczne (zima, mniejsze nasłonecznienie, krótki dzień), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych  według statystyk większość Polaków porzuca swe postanowienia noworoczne średnio w okolicach 9 stycznia) i ekonomiczne (kończą się terminy płatności kredytów zaciągniętych na zakupy świąteczne związane z Bożym Narodzeniem). Eksperci termin Blue Monday uważają jednak za pseudonaukę. Matematycy uważają, że wzór brytyjskiego psychologa nie ma sensu. Uniwersytet, na którym pracował Cliff Arnall odżegnał się od kontaktów z tym psychologiem. Jednak termin ten na stałe wszedł do kalendarza i kupiły go media.
Pamiętajmy, że nie jesteśmy bezradni wobec nawet najbardziej przygnębiających dat w kalendarzu. To tylko daty i sztuczne wyliczenia. Oczywiście zima i mniejsze nasłonecznienie oraz krótki dzień sprzyjają obniżonym nastrojom, ale można je skutecznie sobie poprawić.  

Jak przetrwać Blue Monday?

Istnieje wiele sposobów na poprawienie nastroju. Na każdego może zadziałać coś innego. Zasada jest prosta: rób to, co sprawia ci przyjemność.

1. Posłuchaj muzyki
Udowodnione jest, że muzyka wpływa na nastrój. Jest wykorzystywana w muzykoterapii.

Muzyka pomagająca pozbyć się nastrojów depresyjnych to m.in.:

  • Beethoven  1. część sonaty fortepianowej nr 14(Sonata Księżycowa)
  • Beach Boys – Good Vibrations
  • Mendelssohn  Bryza majowa,
  • Pieśni bez słów op. 62 nr 1
  • Wagner  Preludium (Liebestod) z Tristana i Izoldy
  • Beatles  She’s Leaving Home
2. Wyśpij się
Brak snu wpływa negatywnie na nastrój. Nie żałuj sobie popołudniowej drzemki.
3. Zjedz zdrowe, pełnowartościowe śniadanie
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dobrze zbilansowane zapewni energię na cały dzień.
4. Poćwicz
Wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, zwane hormonem szczęścia.
5. Nie daj sobie wmówić, że powinieneś się dziś smucić

To chyba najbardziej racjonalna rada na przetrwanie Niebieskiego Poniedziałku ;). Istnieje grupa ludzi sugestywnych, którzy łatwo ulegają wpływom z zewnątrz. Nawet pseudonauka nie mająca przełożenia na badania naukowe przekonuje ich, jeśli tylko podparta jest skomplikowanym wzorem i nazwiskiem uczonego. Tak jest i w przypadku Blue Monday, który może działać jako samospełniające się proroctwo. To poniedziałek jak każdy inny ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *