Serial „13 powodów” został wyprodukowany przez Netflixa na podstawie bestsellerowej książki autorstwa Jay Asher o tym samym tytule. Opowiada ona o samobójstwie uczennicy liceum, która zostawia nagrania na taśmach magnetofonowych dotyczące okoliczności i powodów jej śmierci. Czy serial dokładnie odzwierciedla historię zawartą w książce? Jakie są różnice między książką a filmem „13 powodów”? O tym poniżej.

Serial stanowi 13 godzinnych odcinków + 1 odcinek specjalny i jest dwa razy dłuższy od audiobooka. Producenci dodali dużo nowych, dramatycznych fabuł do historii opisywanej przez książkę. Poniższy wykaz różnic zawiera spoilery, także jeśli ktoś nie chce poznać szczegółów, niech dalej nie czyta :).

Analiza różnic między książką a serialem „13 powodów” 

Oś czasu

Książka: Clay na bieżąco słucha taśm, kończąc odsłuch jednej nocy
Serial: W serialu Clayowi przesłuchanie taśm zabiera ponad tydzień. Odsłuchuje je urywkami, argumentując, że to dla niego ciężkie psychicznie doświadczenie. Daje to mnóstwo czasu na rozgrywanie się dramatycznych konfrontacji między bohaterami nagrań (co nie miało miejsca w książce. Wątek dodany przez producenta).

Technologia

Książka: Poza kasetami magnetofonowymi (które już w czasach wydania książki były antykami) i telefonem Claya technologia nie odgrywała większej roli w książce z 2007 roku.
Serial: Wyprodukowany 10 lat po publikacji książki serial wykorzystuje w fabule nowoczesne technologie. Zamiast plotek na temat Hanny, przekazywane są między uczniami jej zdjęcia za pośrednictwem smartfonów. Wzmacnia to efekt zastraszania ofiary.

Narkotyki, wulgaryzmy, seks

Książka: Zawiera sporo scen z piciem nieletnich, kilka scen erotycznych oraz sceny gwałtów.
Serial: Dokładnie obrazuje rzeczywistość współczesnego nastolatka, w którym alkohol, narkotyki i seks nie są niczym nadzwyczajnym. Są w nim również sceny przemocy fizycznej i seksualnej.

Postać Claya

Książka: Normalny chłopak lubiany przez wszystkich. W 1 odcinku rani się o ogrodzenie.
Serial: Małomówny nerd, izolujący się od innych. W 1 odcinku ulega wypadkowi na rowerze, zderzając się z samochodem, co jest bardziej efektowne niż książkowe zranienie się o płot i stąd zapewne taka modyfikacja w scenariuszu serialu.

Halucynacje Claya

Książka: Nie ma ani słowa o przewidzeniach Claya.
Serial: Przez wszystkie odcinki Clay doświadcza halucynacji, które są głównie odzwierciedleniem treści odsłuchiwanych przez niego kaset i jego własnych wspomnień. Wzmaga to dramatyczność fabuły.

Pozew sądowy

Książka: Nie było żadnego pozwu sądowego.
Serial: Rodzice Hanny składają pozew sądowy przeciwko jej szkole. Wątek ten jest również szeroko rozbudowany.

Los taśm

Książka: Clay przekazuje taśmy zgodnie z instrukcją do osoby oznaczonej jako „10 powód”, a czytelnik nigdy nie dowiaduje się, jakie były dalsze losy taśm.
Serial: Osoby, które dostały taśmy (i które są jej podmiotami) przez większą część odcinków starają się za wszelką cenę utrzymać fakt ich istnienia w tajemnicy, co tworzy atmosferę spisku i konspiracji. Clay, występujący na taśmach jako numer 11, przekazuje taśmy do nr 13, którym jest szkolny doradca. Co więcej, Tony przekazuje kopię taśm rodzicom Hannyh.

Relacja Hanny i Claya

Książka: Clay był zakochany w Hannie, ale wzdychał do niej z ukrycia. Dziewczyna za to chciała go bliżej poznać, ale aż do szkolnego balu nie rozmawiają ze sobą prywatnie (pracowali razem latem w kinie). Na tej imprezie zbliżyli się do siebie, jednak Hannah ostatecznie odepchnęła Clay’a od siebie. Chłopak dopiero z taśm dowiaduje się, że była nim zainteresowana.
Serial: W serialu Clay niejednokrotnie podkreślał, że nie byli z Hannah ze sobą blisko i że się nie przyjaźnili, jednak z taśm i wspomnień Claya wynika zgoła coś innego. Przez cały rok pracują razem w kinie i dużo rozmawiają, a nawet spotykają się po pracy. Wydarzenia na szkolnym balu pokrywają się z fabułą książki.

Śmierć Hanny

Książka: Opisuje, że Hannah popełniła samobójstwo poprzez zatrucie lekami.
Serial: Główna bohaterka podcina sobie żyły i wykrwawia się w wannie. Jest to z pewnością bardziej widowiskowe samobójstwo niż zatrucie, dlatego pewnie producenci zdecydowali się na tak istotną zmianę w scenariuszu. Wrażliwi lepiej niech przewiną ten fragment, bo jest bardzo przytłaczający.

Podsumowanie

To główne różnice między powieścią a jej adaptacją serialową. Osobiście najpierw obejrzałam serial psychologiczny, a dopiero potem sięgnęłam po książkę. Jednak z uwagi na rozbudowaną fabułę serialu i dodanie sporo nowych wątków zalecam odwrotną kolejność: najpierw książka, potem serial :).
Producenci postawili na sceny wzbudzające duże emocje i dramatyzm. Nie jestem przekonana, czy szczegółowa scena samobójstwa głównej bohaterki była dobrym pomysłem. Na pewno robi na widzu duże wrażenie, ale przez to przesłanie książki schodzi na dalszy plan. Przesłanie, jakim jest próba zwrócenia uwagi na problem nękania w szkole oraz samobójstw wśród młodzieży.
Producent poinformował, że pracują nad sezonem nr 2 serialu, w którym zapewne zobaczymy kontynuację wątków nierozwiązanych w 1 części. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę, jakim hitem okazał się sezon 1. Ja czekam na część 2, a Wy? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *