Oglądanie seriali odrywa od własnych problemów i angażuje emocjonalnie. Identyfikowanie się z bohaterami bywa też inspiracją do zmiany. Proponowane 3 nowe seriale psychologiczne skłaniają do przemyśleń i nie pozwalają przejść wobec opisywanych historii obojętnie.

3 seriale psychologiczne

Dwa z wymienionych tytułów są wyprodukowane w 2019 roku. Z kolei ostatni polecany serial psychologiczny jest sprzed kilku lat. Wszystkie łączy spory ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niosą.

1. After life (2019 -)

Każdy przechodzi żałobę inaczej. Główny bohater serialu „After life” – Tony – po stracie ukochanej żony pogrąża się w żalu, zgorzknieniu i depresji. Równocześnie odtrąca pomocne dłonie. Staje się egocentryczny – skupiony jedynie na własnym cierpieniu, traci zainteresowanie sprawami otaczających go ludzi, wobec których zaczyna zachowywać się nieprzyjemnie. Sesje u psychoterapeuty zdają się nie pomagać. Tony wolny czas spędza w towarzystwie wiernego psa i trójki specyficznych, nowych znajomych: prostytutki tytułującej się „seksworkerką”, narkomana mieszkającego w garażu oraz starszej wdowy spotykanej podczas wizyt na cmentarzu.

„After Life” zawiera wiele wzruszających scen, jest pełen nostalgii, a całość przyprawiona jest ciętym humorem. Minimalistyczna forma, piękne zdjęcia i cudowna muzyka Daughter i Nicka Cave’a w ścieżce dźwiękowej dopełniają niesamowicie emocjonalny klimat historii.

Tytuł wyprodukowany został przez Netflix.

2. The Act (2019 -)

W marcu premierę na Platformie Hulu miał nowy serial dokumentalny „The Act” oparty na faktach. Odsłania on kulisy głośnej zbrodni, mającej miejsce 14 czerwca 2015 r. w amerykańskim stanie Missouri, za ścianami niepozornego, różowego domku.

Fabuła 1. sezonu oparta została na historii morderstwa Dee Dee Blanchard – lubianej przez lokalną społeczność matki ofiarnie opiekującej się przykutą do wózka, cierpiącą na wiele poważnych chorób, nastoletnią córką Gypsy. Okazało się, że mordu dokonała sama Gypsy i jej poznany przez internet chłopak. Dziewczyna została oskarżona o morderstwo drugiego stopnia i skazano ją na 10 lat więzienia, chociaż groziła jej kara śmierci. Jej chłopak został skazany na dożywocie. Kolejne odcinki odkrywają motywy tej straszliwej zbrodni…


Przeczytaj również: Polecane seriale psychologiczne – top 6


Otóż okazuje się, że kreująca się na „kochającą matkę” kobieta przez 20 lat znęcała się nad swoją córką – przypisywała jej wymyślone choroby i podtruwała lekami w celu wywoływania objawów schorzeń. Dee Dee prawdopodobnie cierpiała na syndrom Münchhausena. Jest to zaburzenie polegające na wywoływaniu u bliskiej osoby objawów choroby, by uzależnić ją od siebie i wywołać współczucie u innych.

Nie jest to serial jednowymiarowy, a Gypsy nie jest przedstawiona wyłącznie jako ofiara. „The Act” to tak naprawdę wiwisekcja toksycznej i patologicznej relacji matki i córki. Twórcy nie żerują na sensacyjności zbrodni. Interesuje ich nie tylko portret rodziny zamkniętej w różowym domku, ale również kontekst społeczny tej tragedii. Dlaczego Gypsy wolała posunąć się do zbrodni niż po prostu zgłosić swój dramat opiece społecznej? Jak to możliwe, że nikt z otoczenia (sąsiedzi, znajomi, rodzina, lekarze) nie dostrzegł toksycznej relacji matki z córką?

Reasumując – to trudny i wstrząsający serial, który trzeba jednak obejrzeć. Chociażby po to, by wyczulić się na przejawy takich patologicznych relacji, które mogą mieć miejsce nawet w naszym sąsiedztwie.

„The Act” dostępny jest na HBO GO.

3. The Undateables (2014 -)

Randkowanie jest dużym wyzwaniem dla wielu ludzi. Odnalezienie prawdziwej miłości – jeszcze większym. A jak odnaleźć miłość i przyjaźń, gdy nie jest się „idealnym” kandydatem? Jak tworzyć relacje, gdy zmagamy się z niepełnosprawnością?

Brytyjski serial dokumentalny „The Undateables” śledzi losy wyjątkowych ludzi, którzy nie chcą już być samotni i po prostu pragną zakochać się. Ponadto przybliża specyfikę różnych chorób i trudności z nich wynikających.

Każdy odcinek doprowadza do wzruszenia i do śmiechu jednocześnie. Niepozbawiony humoru, przystępny, życzliwy dla bohaterów, łapiący za serce, pozwala dostrzec, że mimo różnic, wszyscy potrzebujemy prawdziwej bliskości. Oglądać należy z paczką chusteczek na podorędziu i otwartym umysłem.

Dokument można obejrzeć m.in. na Netflix.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *