Oglądanie seriali odrywa od własnych problemów i angażuje emocjonalnie. Identyfikowanie się z bohaterami bywa też inspiracją do zmiany. Proponowane 3 nowe seriale psychologiczne skłaniają do przemyśleń i nie pozwalają przejść wobec opisywanych historii obojętnie.

3 seriale psychologiczne

Dwa z wymienionych tytułów są wyprodukowane w 2019 roku. Z kolei ostatni polecany serial psychologiczny jest sprzed kilku lat. Wszystkie łączy spory ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niosą.

1. After life (2019 -)

Każdy przechodzi żałobę inaczej. Główny bohater serialu „After life” – Tony – po stracie ukochanej żony pogrąża się w żalu, zgorzknieniu i depresji. Równocześnie odtrąca pomocne dłonie. Staje się egocentryczny – skupiony jedynie na własnym cierpieniu, traci zainteresowanie sprawami otaczających go ludzi, wobec których zaczyna zachowywać się nieprzyjemnie. Sesje u psychoterapeuty zdają się nie pomagać. Tony wolny czas spędza w towarzystwie wiernego psa i trójki specyficznych, nowych znajomych: prostytutki tytułującej się „seksworkerką”, narkomana mieszkającego w garażu oraz starszej wdowy spotykanej podczas wizyt na cmentarzu.

„After Life” zawiera wiele wzruszających scen, jest pełen nostalgii, a całość przyprawiona jest ciętym humorem. Minimalistyczna forma, piękne zdjęcia i cudowna muzyka Daughter i Nicka Cave’a w ścieżce dźwiękowej dopełniają niesamowicie emocjonalny klimat historii.

Tytuł wyprodukowany został przez Netflix.

2. The Act (2019 -)

W marcu premierę na Platformie Hulu miał nowy serial dokumentalny „The Act” oparty na faktach. Odsłania on kulisy głośnej zbrodni, mającej miejsce 14 czerwca 2015 r. w amerykańskim stanie Missouri, za ścianami niepozornego, różowego domku.

Fabuła 1. sezonu oparta została na historii morderstwa Dee Dee Blanchard – lubianej przez lokalną społeczność matki ofiarnie opiekującej się przykutą do wózka, cierpiącą na wiele poważnych chorób, nastoletnią córką Gypsy. Okazało się, że mordu dokonała sama Gypsy i jej poznany przez internet chłopak. Dziewczyna została oskarżona o morderstwo drugiego stopnia i skazano ją na 10 lat więzienia, chociaż groziła jej kara śmierci. Jej chłopak został skazany na dożywocie. Kolejne odcinki odkrywają motywy tej straszliwej zbrodni…

Otóż okazuje się, że kreująca się na „kochającą matkę” kobieta przez 20 lat znęcała się nad swoją córką – przypisywała jej wymyślone choroby i podtruwała lekami w celu wywoływania objawów schorzeń. Dee Dee prawdopodobnie cierpiała na syndrom Münchhausena. Jest to zaburzenie polegające na wywoływaniu u bliskiej osoby objawów choroby, by uzależnić ją od siebie i wywołać współczucie u innych.

Nie jest to serial jednowymiarowy, a Gypsy nie jest przedstawiona wyłącznie jako ofiara. „The Act” to tak naprawdę wiwisekcja toksycznej i patologicznej relacji matki i córki. Twórcy nie żerują na sensacyjności zbrodni. Interesuje ich nie tylko portret rodziny zamkniętej w różowym domku, ale również kontekst społeczny tej tragedii. Dlaczego Gypsy wolała posunąć się do zbrodni niż po prostu zgłosić swój dramat opiece społecznej? Jak to możliwe, że nikt z otoczenia (sąsiedzi, znajomi, rodzina, lekarze) nie dostrzegł toksycznej relacji matki z córką?

Reasumując – to trudny i wstrząsający serial psychologiczny, który trzeba jednak obejrzeć. Chociażby po to, by wyczulić się na przejawy takich patologicznych relacji, które mogą mieć miejsce nawet w naszym sąsiedztwie.

„The Act” dostępny jest na HBO GO.

3. The Undateables (2014 -)

Randkowanie jest dużym wyzwaniem dla wielu ludzi. Odnalezienie prawdziwej miłości – jeszcze większym. A jak odnaleźć miłość i przyjaźń, gdy nie jest się „idealnym” kandydatem? Jak tworzyć relacje, gdy zmagamy się z niepełnosprawnością?

Brytyjski serial dokumentalny „The Undateables” śledzi losy wyjątkowych ludzi, którzy nie chcą już być samotni i po prostu pragną zakochać się. Ponadto przybliża specyfikę różnych chorób i trudności z nich wynikających.

Każdy odcinek doprowadza do wzruszenia i do śmiechu jednocześnie. Niepozbawiony humoru, przystępny, życzliwy dla bohaterów, łapiący za serce, pozwala dostrzec, że mimo różnic, wszyscy potrzebujemy prawdziwej bliskości. Oglądać należy z paczką chusteczek na podorędziu i otwartym umysłem.

Dokument można obejrzeć m.in. na Netflix.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *