Sen od lat jest przedmiotem licznych badań. Co nauka mówi nam o spaniu? Jakie tajemnice skrywa sen? Zapoznajcie się z 10 faktami na temat spania.

1. Osoby śpiące 6-7 godzin dziennie żyją dłużej od tych, którzy na sen poświęcają 8 godzin

Dotychczasowe wnioski z badań, jako, że najzdrowiej jest przesypiać 8 godzin dziennie nie zostały potwierdzone w najnowszych badaniach. Według najnowszych statystyk osoby żyjące najdłużej i najzdrowiej przesypiały od 6,5 do 7,5 godziny na dobę. Pamiętajmy jednak, że każda osoba ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. U jednego człowieka będzie to 6 godzin, podczas gdy drugi potrzebuje 8, a nawet 10 godzin spania na dobę.

2. Po 17 godzinach bez snu człowiek zachowuje się tak, jakby miał we krwi 0,5 promila alkoholu

Brak snu wprowadza nas w stan analogiczny do upojenia alkoholowego. Komunikacja pomiędzy neuronami zostaje zaburzona, a przetwarzanie informacji związanych z pamięcią i spostrzeganiem wzrokowym jest znacznie spowolnione.

Po dobie bez snu organizm jest w takim stanie, jakby miał 0,8-1 promila alkoholu we krwi.

Prowadzenie samochodu bez odpoczynku na sen jest równie niebezpieczne jak pod wpływem alkoholu.

3. Rekord bez snu należy do Randy’ego Gardnera

W 1964 r. ówczesny 18latek nie spał przez 264 godziny i 12 minut. Nie korzystał przy tym z żadnych stymulantów. O eksperymentach z długotrwałą deprywacją snu możecie więcej poczytać w artykule: Najdziwniejsze przypadki w historii psychologii.

4. Ludzie niewidomi również śnią

Sny osób niewidzących od urodzenia różnią się od snów tych, którzy utracili wzrok w późniejszym wieku. Osoby niewidome od zawsze nie widzą w snach obrazów, ale doznają je innymi zmysłami – węchem, dotykiem i słuchem. Z kolei osoby, które utraciły wzrok w późniejszym czasie, potrafią w snach doświadczać wrażeń wizualnych. Jest to możliwe, ponieważ mózg zarejestrował w przeszłości różne sytuacje, które przywołuje jako wspomnienia. W ich marzeniach sennych pojawiają się więc najbliżsi lub miejsca, które kiedyś widzieli.


Przeczytaj również: Niedowidzenie i ślepota a omamy wzrokowe. Gdy mózg płata figle


5. 12% ludzi śni w kolorze czarno-białym. Przed wynalezieniem kolorowej telewizji współczynnik ten wynosił 75%

 Statystycznie osiem na dziesięć snów jest w kolorze. Każdy z nas miewa czarno-białe sny. Jednak bardzo mały procent ludzi nigdy nie śni w kolorze lub nie pamięta barw w snach.

W badaniach ustalono, że aż do lat 50. większość ludzi śniła czarno-białe sny. Zmieniło się to diametralnie w latach 60., po upowszechnieniu kolorowej telewizji – zanotowano wówczas, że w ponad 80% przypadków w snach pojawiają się jakieś barwy. Naukowcy doszli do wniosku, że ludziom, którzy wychowali się na czarno – białych filmach śnią się na ogół czarno – białe sny.

6. Możemy śnić jedynie o tych twarzach i rzeczach, które gdzieś widzieliśmy

Kolejny zaskakujący fakt. Otóż nigdy nie śnimy o osobach, których nie znamy. Mózg nie wymyśla nowych twarzy. Twarze, które widzimy w snach są ludźmi, których kiedyś zobaczyliśmy – nawet jeśli tylko przelotnie.

Podobnie jest z przedmiotami w marzeniach sennych. Czasami wydaja nam się one zupełnie nieznane, ale tak naprawdę są złożone z elementów, które już znamy.

7. Przeciętny człowiek śni w ciągu swojego życia aż 6 lat

Za każdym razem, kiedy przesypiamy noc, pojawiają się marzenia senne. Osoby, które twierdzą, że nic im się nie śni po prostu nie pamiętają swoich snów. Kiedy już jesteśmy pogrążeni we śnie, nie możemy wpłynąć na zatrzymanie marzeń sennych.

Według badań właściwa faza snów trwa w okresach od 5 do 20 minut. Jeśli by zsumować te wszystkie okresy okaże się, że spędzamy około 6 lat na śnieniu (zakładając przeciętną długość życia człowieka).

8. Do ok. 7 roku życia dziecko nie jest głównym bohaterem w swoich snach

U dzieci w wieku przedszkolnym sny są dwukrotnie dłuższe, znacznie więcej się w nich dzieje, a bohaterami ich marzeń sennych są głównie członkowie rodziny i osoby znajome. Samo dziecko jest we śnie najczęściej postacią bierną. Zmienia się to po osiągnięciu wieku szkolnego, kiedy to śniący zazwyczaj jest głównym bohaterem marzenia sennego.

9. Sny kobiet różnią się od snów mężczyzn

Niektóre z badań wskazują na subtelne różnice w treści snów u kobiet i mężczyzn. Mężczyźni częściej śnią o sytuacjach, w których pojawia się agresja. Kobiety natomiast mają nieco dłuższe sny. Ich marzenia senne są bogatsze w szczegóły, a sytuacje są bardziej złożone.

10. Podczas snu nasze ciało obejmuje paraliż senny

Podczas snu nasze ciała obejmuje częściowy paraliż, zapobiegający zrobieniu sobie krzywdy w trakcie przeżywania marzeń sennych. Czasem jednak zdarza się, że paraliż nie mija podczas wybudzania – budzi się wtedy nasza świadomość, ale ciało pozostaje unieruchomione. Nie jesteśmy w stanie się poruszyć ani nic powiedzieć. Zwykle temu stanowi towarzyszy strach i niepokój. Ponadto można mieć wrażenie obecności jakiejś osoby w pokoju, a nawet ją dostrzegać w wyniku halucynacji wzrokowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *