Wakacje to doskonały czas na pogłębienie swojej wiedzy z zakresu psychologii. Poniżej znajdziecie polecane materiały psychologiczne, z którymi warto się zapoznać: w formie artykułów, wykładów i filmików. Ponadto w zestawieniu umieściłam dwie książki psychologiczne.

Tradycyjnie co miesiąc publikuję listę linków do interesujących treści psychologicznych. Seria „psychomiesiąc” cieszy się sporą popularnością. Materiały psychologiczne dobierane są przeze mnie subiektywnie, ale znajdziecie tu tylko rzetelne treści. W komentarzach możecie podawać swoje propozycje do poczytania i obejrzenia dla innych czytelników.

Polecane książki psychologiczne

W tym miesiącu trafiłam na dwie ciekawe książki psychologiczne. Jedna skierowana do dzieci lękowych i ich opiekunów, druga dla dorosłych z problemami w relacjach społecznych:

  • Dawn Huebner: Co robić, gdy się martwisz. Poradnik dla lękliwych dzieci. – Od 2 miesięcy możemy w Polsce kupić książkę-poradnik samopomocowy-zeszyt ćwiczeń skierowaną dla dzieci 6-12 lat i ich rodziców wydaną przez wyd. Levyz. O tyle fajną, że opartą o strategie terapii poznawczo-behawioralnej radzenia sobie z lękiem. Poznawczy element pomoże dziecku zrozumieć swoje myśli, a behawioralny rozwinie konstruktywne działania. Dziecko nauczy się, jak walczyć ze zniekształceniami poznawczymi – irracjonalnymi i wyolbrzymionymi wzorcami myślenia, które powodują stany lęku i niepokoju.

Zaburzenia psychiczne

  • Czym jest Zaburzenie lękowe uogólnione, w którym głównym objawem nerwicowym jest lęk uogólniony (GAD) tłumaczy w prosty sposób psychiatra Maciej Klimarczyk w krótkim wykładzie.
  • Aspiryna w walce z depresją? podejmuje powiązanie depresji ze stanami zapalnymi (o badaniach na ten temat pisałam w artykule: Wieloletnia depresja powoduje stan zapalny mózgu). Tekst przytacza 5 najważniejszych założeń tzw. teorii zapalnej depresji. Wszystko wskazuje na to, że niebawem standardem w leczeniu depresji będzie dołączanie leku przeciwzapalnego do powszechnie stosowanych leków antydepresyjnych typu SSRI, SNRI i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych.
  • Poruszający artykuł o pobycie dziecka w szpitalu psychiatrycznym z perspektywy rodzica. Bo choroba psychiczna dziecka to dramat całej rodziny… Dziecko w szpitalu psychiatrycznym: scenariusz dla ojca
  • Nietypowy wywiad przeprowadzony przez córkę wyleczoną z anoreksji z matką: Wywiad córki chorej kiedyś na anoreksję z jej mamą

Związki i rodzina

  • Wszyscy opiekunowie dzieci ze spektrum autyzmu powinni zapoznać się z wykładem dr Anny Waligóry dotyczącym efektywnych technik pracy z dzieckiem z zaburzeniami ASD opublikowanym na kanale SWPS.
  • Twoje dziecko wpadło w histerię? To się zdarza (również dorosłym!). Jak reagować na silne emocje przeżywane przez dziecko przeczytacie w artykule Gosi Stańczyk: To nie histeria. To awaria systemu
  • A co z dziećmi, które przejmują rolę opiekuna swoich rodziców? O tym posłuchacie w audycji radiowej trójki: Parentyfikacja – gdy dziecko musi być rodzicem. Psycholog prof. Katarzyna Schier w rozmowie z Dariuszem Bugalskim wyjaśnia, jakie konsekwencje dla dziecka ma odwrócenie ról w rodzinie, czyli sytuacja, w której dzieci wykonują w rodzinie zadania przekraczające jego możliwości.

Inne

  • Jesteś w wieku średnim i nagle straciłeś pracę? Bliżej Ci do myślenia o przejściu na emeryturę niż o przechodzeniu trudnego procesu szukania nowego zatrudnienia? Nie wiesz, jak poradzić sobie w tej stresującej sytuacji? Zapoznaj się z artykułem: Czy znalezienie pracy po 50 roku życia jest możliwe?
  • Jestem lwicą – krótki wpis dotyczący odwagi życia z zaburzeniami psychicznymi. Podkreśla siłę, jaką ma w sobie każdy chory, który zmaga się codziennie ze swoimi problemami psychicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *