To już moja blogowa tradycja: comiesięczne linkowanie ciekawych materiałów psychologicznych. Internet jest pełen treści z zakresu psychologii i psychiki, ale nie wszystkie niosą ze sobą wartościową zawartość. Częste są też pseudopsychologiczne publikacje, których autorzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy. W tym miejscu znajdziecie tylko sprawdzone i rzetelne materiały psychologiczne do poczytania, obejrzenia i posłuchania.

Psychoterapia

  • Dojrzałeś do tego, by podjąć psychoterapię? To świetnie! Przed Tobą zapewne trudna droga w samodoskonaleniu się. Jednak zanim wybierzesz się w tą podróż, poszukaj odpowiedniego przewodnika. Polecam do tego poradnik Jak wybrać dobrego psychoterapeutę.
  • Zwykle jesteśmy świadomi, że sobie z czymś nie radzimy i potrzebujemy pomocy specjalisty (nie dotyczy to oczywiście zaburzeń psychotycznych). Jednak odkładamy to w czasie albo zupełnie nie dopuszczamy do siebie takiej możliwości. Przyczyny takiego zachowania zanalizowała dla Was blogerka Matka Skaut: 10 powodów, dlaczego nie idziemy do psychologa, gdy tego potrzebujemy

Relacje i związki

Zdrowie psychiczne

  • Jesteś ciekawy czym charakteryzuje się Silna osobowość? 4 cechy rozpoznawcze – sprawdź, czy je posiadasz.
  • Stresu nie da się uniknąć w życiu. Jest potrzebny, ale bywa też destrukcyjny. O problematyce tego zjawiska traktuje artykuł na blogu SWPS: Stres zaczyna się w umyśle.
  • O tym, że ruch to najlepsze lekarstwo na stres i jego skutki wiadomo było od dawna. Aktualne badania naukowe tłumaczą, dlaczego ruch fizyczny chroni mózg przed depresją. Może te konkrety zmobilizują czytelników bloga do rozpoczęcia jakiejś aktywności fizycznej? Mnie osobiście przekonują w 100%.
  • Był już stres, teraz pora na coś z obszaru strachu – emocji, która pełni ważną, adaptacyjną funkcję w naszym życiu. Wysłuchajcie wywiadu udzielonego przez Elizabeth Gilbert, która rzuca niecodzienne światło na odczuwany strach. Elizabeth to człowiek orkiestra: pracowała jako kucharka, kelnerka, dziennikarka, a aktualnie zajmuje się pisarstwem. Jest autorką bestsellera „Jedz, módl się, kochaj„. Wywiad jest przeprowadzony po angielsku, ale Youtube umożliwia włączenie napisów i automatyczne przetłumaczenie ich na język polski (należy w tym celu kliknąć koło zębate).

Inne

  • Wychowanie introwertyka – poradnik dla rodziców introwertycznych dzieci. Pomocny tym bardziej, jeśli sami nie są introwertykami.
  • Fakty i mity o śnie – rzeczowy artykuł konfrontujący najpowszechniejsze mity, półprawdy i obiegowe opinie na temat snu z naukowymi badaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *