Czym są vlogi? To kanały prowadzone na Youtube, gdzie autorzy udostępniają materiały wideo. W poniższym zestawieniu wymienione są kanały psychologiczne, na których znajdziecie interesujące treści. To moje top 5 obserwowanych wideoblogów z tej tematyki.

Top 5 wideoblogów psychologicznych

Kolejność przypadkowa, nie jest to ranking. Trudno określić, które kanały z wymienionej piątki są najlepsze, gdyż każdy ma nieco inny charakter. Dlatego zachęcam do zapoznania się z każdym z nich:

  1. Kanał SWPS Strefa Psyche – Profesjonalny, specjalistyczny kanał psychologiczny prowadzony przez Uniwersytet SWPS. Znajdziemy tu wykłady z zakresu psychologii, motywacji i rozwoju osobistego.  Publikacje mają charakter naukowy i popularnonaukowy: przeznaczone są zarówno dla specjalistów, studentów, jak i osób zainteresowanych zagadnieniami z obszaru psychologii.
  2. Wilczo głodna – Kanał prowadzony przez Anię, która przez 15 lat cierpiała na bulimię. Opowiada historię swojej choroby i jak sobie z nią poradziła. Filmiki autorki mogą być przydatne szczególnie osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania.
  3. Piotr Marszałkowski – Popularnonaukowy kanał psychologiczny. Autor, mimo, że nie jest psychologiem, porusza w przystępny sposób przeróżne badania i tematy, trzymając się naukowych faktów. Nowe filmiki publikuje w każdą niedzielę o godzinie 18:00.
  4. zRozum – Na kanale poruszane są tematy dotyczące ludzkich zachowań, schematów, problemów dzisiejszego świata i chorób psychicznych. Kanał współpracuje z ekspertami z Uniwersytetu SWPS.
  5. Psychologia Wilka – Autorka jest psychologiem, mediatorem i doradcą zawodowym. Przybliża tematy z psychologii, które dotyczą każdego z nas: pracy, związków, rodziny.

Osobiście wolę blogi niż wideoblogi – może dlatego, że sama prowadzę blog. Ponadto bardziej trafia do mnie tekst czytany niż słuchany. Jednak chętnie korzystam z materiałów udostępnianych na powyższych kanałach. Uważam też, że kanał na youtube to świetne uzupełnienie tradycyjnego bloga i podziwiam blogerów, którzy dodatkowo nakręcają filmiki. Przygotowanie materiału wideo jest bardzo czasochłonne, co jak na razie skutecznie mnie zniechęca do założenia takiego. Ale kto wie? Psychologger wciąż się rozwija, więc możliwe, że w przyszłości pojawi się również na Youtube z psychologicznym kanałem.

A Wy wolicie blogi czy wideoblogi? Jakie vlogi z obszaru psychologii są według Was warte obserwowania? A może sami prowadzicie tego rodzaju kanał na Youtube?

Dajcie znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *