Kwiecień zaczęliśmy ważnymi obchodami psychologicznymi: Dniem Świadomości Autyzmu. Pewnie wielu z czytelników kojarzy akcję „kwiecień na niebiesko” – kolor niebieski to symbol autyzmu. Naturalnie w polecanych przeze mnie linkach znajdują się też materiały dotyczące tego zaburzenia, ale nie tylko! Tym razem uszeregowałam tematycznie polecane artykuły z psychologii.

Materiały z obszaru „związki i rodzina”:

  • Parentyfikacja. Czyli co się dzieje, kiedy w rodzinie następuje odwrócenie ról i dzieci biorą odpowiedzialność za rodziców Wywiad z prof. Katarzyną Schier o zjawisku odwrócenia ról w rodzinie i jego konsekwencjach. To sytuacja, gdy  dziecko staje się rodzicem swojego rodzica. Dochodzi w niej do zatracenia granicy, kto jest rodzicem, a kto dzieckiem i kto się kim opiekuje.
  • Jakie pułapki czekają w związku, gdy Mężczyźni szukają w partnerce matki zamiast żony? Dlaczego mężczyźni wybierają na swe partnerki kobiety podobne do matek?
  • Skąd się bierze Niechęć do własnej rodziny i czczenie nieznajomych? Niechęć do własnej rodziny dotyka każdego, czy to w małym stopniu, czy też całkiem jawnie. Chociaż brzmi to paradoksalnie, nie wyklucza to jednoczesnego istnienia wielkiej miłości. Niektórzy otwarcie odrzucają własne rodziny, wstydzą się jej lub nienawidzą. Artykuł przybliża mechanizmy psychologiczne stojące za tymi zachowaniami.
  • Edukacja seksualna zaczyna się w domu. Nie warto uczyć dziecka wstydu, wkładając mu do głowy, że niektórych pytań się nie zadaje  – W tym artykule seksuolog Izabela Jąderek radzi rodzicom, jak rozmawiać z dziećmi o seksie. Warto się z tym zapoznać, tym bardziej, że edukacja seksualna w szkołach praktycznie nie istnieje.
  • Dorosłe Dzieci Alkoholików: funkcjonowanie w pracy – Audycja radiowa z dwójką psychologów specjalizujących się w pomocy osobom z syndromem Dorosłych Dzieci Alkoholików. DDA: funkcjonowanie w pracy.
  • Ciekawa analiza, Jak Polacy dobierają się w pary? Jakie cechy i kwestie bierzemy pod uwagę podczas zawierania związków? Czy kierujemy się innymi zasadami niż poprzednie pokolenia? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w polecanym linku.

Zaburzenia psychiczne:

Materiały o autyzmie:

Inne:

  • W kwietniu obchodzony był Światowy Dzień Książki. O powodach, dla których warto czytać niezbicie dowodzi Eksperyment z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. „Umiejętność czytania wpływa między innymi na lepszy rozwój języka, poprawia zdolności wzrokowo-przestrzenne i zdolność liczenia abstrakcyjnego. Co ciekawe, poprawia też pamięć krótkotrwałą”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *