10 października to szczególny dzień – w tym czasie na całym świecie corocznie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne. 

Z tej okazji Leonardo Da Vinci ma dla Was radę ;):

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.”

Proste? Łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dziś skupimy się na tym, co można zrobić, by utrzymać dobry stan psychiczny. Oto generalne zasady, których każdy powinien przestrzegać:
 1. Śmiech to zdrowie – Udowodniono naukowo, że śmiech wpływa pozytywnie na człowieka: przyspiesza proces zdrowienia i relaksuje. Także uśmiechaj się jak najwięcej. Nie zawsze „bierz życie na serio” i czasem pośmiej się też z siebie samego.
 2. Bądź pozytywnie nastawiony – Do świata i siebie. Im więcej pozytywów dostrzega się w życiu, tym wydaje się ono lepsze. Może nie każdy dzień jest dobry, ale w każdym dniu jest coś dobrego. Grunt, to szukać pozytywnych aspektów nawet w beznadziejnym dniu.
 3. Zdrowo się odżywiaj – Nadmiar węglowodanów w diecie może powodować nadmierną senność i problemy z koncentracją.
 4. Bądź aktywny – Staraj się włączyć w codzienny grafik zajęć ruch fizyczny. Ma on ogromny wpływ na kondycję psychiczną.
 5. Korzystaj ze światła słonecznego – Przebywaj jak najwięcej na słońcu. Doskonałym pomysłem jest aktywność fizyczna na dworze. W sezonie jesienno-zimowym suplementuj witaminę D.
 6. Bądź w kontakcie ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną – Kontakt z drugim człowiekiem nieraz ma dobroczynny wpływ na psychikę. Pamiętaj, że o relacje z innymi trzeba dbać. Zamiast pisać SMS-y bądź wiadomość na portalu społecznościowym – zadzwoń lub spotkaj się z kimś.
 7. Odpoczywaj – Nie zaniedbuj swojego relaksu. Wygospodaruj czas na relaks w ciągu każdego dnia. Nie odkładaj odpoczynku na weekend/wakacje/urlop.
 8. Twórz i ucz się – Wyrażaj siebie twórczo. Ucz się nowych rzeczy.
 9. Żyj tu i teraz –  Nie rozpamiętuj przeszłości, pozwól jej odejść. Zaakceptuj ją.
 10. Ćwicz mindfullness, czyli uważność – Zadawaj sobie pytania: „Gdzie jestem?”, „Co słyszę?”, „Co czuję?”, „Jaki to smak?”, „Jaki zapach?”, „Co widzę?”.
 11. Wysypiaj się – Niedosypianie i zarywanie nocek ma fatalny wpływ na samopoczucie i organizm. Co gorsza, nie da się „wyspać na zapas”. Nie odmawiaj sobie krótkich drzemek w ciągu dnia.
Działania dla utrzymania zdrowia psychicznego. Źródło: psycholog-pisze.

Jakie jeszcze znacie (i praktykujecie) sposoby na zachowanie dobrej formy psychicznej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *