Wielu z odwiedzających bloga szuka tytułów filmów i seriali o tematyce psychologicznej. Od jakiegoś czasu ja również zaczęłam oglądać seriale psychologiczne i postanowiłam stworzyć subiektywną listę polecanych produkcji. Kolejność losowa. Lista może się powiększać w miarę upływu czasu i pod wpływem Waszych sugestii.

Polecane seriale psychologiczne

 • In Treatment (Terapia)W roli głównej psychoterapeuta, który zaczyna wątpić we własne możliwości pomocy pacjentom. Serial ten jest w istocie przedstawieniem kilkunastu sesji terapeutycznych z różnymi klientami, w tym z myślami samobójczymi, atakami paniki, cierpiącym na pracoholizm i innymi… Zdecydowanie polecam! Można podejrzeć, jak wygląda psychoterapia w praktyce.
Źródło: Kadr z serialu.
 • Bez tajemnic – Polski odpowiednik serialu In Treatment. Każdy odcinek ukazuje sesję terapeutyczną prowadzoną przez psychologa. Pacjenci zmagają się z trudnościami w związkach, ze skłonnościami suicydalnymi, problemami małżeńskimi oraz traumatycznymi doświadczeniami. Tak jak w In Treatment psychoterapeuta uczestniczy też w sesjach superwizji, gdzie omawia przypadki swoich pacjentów z drugim specjalistą, a także swoje trudności, które wpływają na jakość świadczonych usług psychoterapeutycznych.
Źródło: zwierciadło.pl

 • Terapia W Sieci – To świetny przykład, jak nie należy prowadzić terapii. Utrzymana w przyjemnej, groteskowej tonacji „Terapia W Sieci” ukazuje wszelkie możliwe błędy, jakie może popełnić psychoterapeuta. Znudzona godzinnymi sesjami i brakiem postępów u pacjentów psychoterapeutka stworzyła autorską metodę terapeutyczną, prowadzoną przez Internet. Tradycyjne sesje zamieniła w 3-minutowe wideokonferencje. Jest przekonana o skuteczności nowej metody (chociaż nie została w żaden sposób sprawdzona… Można rzec, że testuje ją dopiero na swych pacjentach, przekonując ich o efektywności tego rodzaju pomocy). Sam serial ma ciekawą, nowatorską formę.
  Źródło: Kadr z odcinka 2, sezonu 1.
   
 • Mental. Zagadki umysłu  „Główny bohater Jack Gallagher jest psychiatrą z Los Angeles, który leczy pacjentów w sposób niekonwencjonalny i osiąga dzięki temu imponujące rezultaty. By znaleźć przyczynę choroby doktor Gallagher drąży głęboko w umysłach chorych, a często nawet opuszcza szpital, by dokonać wywiadu środowiskowego. Sportretowano tu kilkanaście zaburzeń m.in. Zespół Touretta, PTSD, zaburzenia osobowości, schizofrenię, mutyzm wybiórczy, autyzm. Oprócz interesującego sposobu ukazania procesu diagnozowania i leczenia, twórcom udało się uchwycić naturę zaburzenia i pokazać jej pełny obraz poprzez uwzględnienie i subiektywne przedstawienie perspektywy chorego”.
  Źródło: media.teleman.pl

 • Black Box  Opisuje losy młodej lekarki-neurolog, która jest jednocześnie dwubiegunowa. Jej epizody związane z chorobą przeplatają się z jej życiem osobistym i zawodowym. Serial psychologiczny obrazowo przedstawia świat chorego na chorobę afektywną dwubiegunową, któremu nieraz  wymyka się ona spod kontroli. Przy tym fabuła jest wciągająca, a pacjenci głównej bohaterki to również interesujące przypadki medyczne.
  Źródło: Kadr z serialu
 • Trzynaście powodów (2017-) Nowa produkcja stworzona z myślą o nastolatkach. Jak można przeczytać na portalu naekranie.pl serial „Opowiada o nastolatku, Clayu Jensenie, który pewnego dnia wraca ze szkoły i znajduje tajemnicze pudełko zaadresowane do niego. W środku są nagrania wykonane przez jego przyjaciółkę, Hannah Baker, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Na taśmach dziewczynka ujawnia 13 powodów, dla których zdecydowała się zakończyć swoje życie”.
Źródło: Filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *