Osoby doświadczające problemów emocjonalnych, które ich przerastają, często szukają pomocy: u rodziny, przyjaciół czy na forach internetowych. Mogą też skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychiatry. Niejednokrotnie nie wiedzą, do kogo powinni się udać. Dobrze jest wiedzieć, jakie kompetencje posiadają poszczególni specjaliści, zanim zapiszemy się do któregoś z nich.

W gabinecie psychologa możemy otrzymać wsparcie, pomoc psychologiczną, a także dokładną diagnozę psychologiczną. Psycholog może również wystawić nam opinię psychologiczną. Ma on również kompetencje do wydawania orzeczeń. Nieraz to psychiatrzy kierują nowych pacjentów do współpracujących z nimi psychologów na konsultację. Zarówno psychiatra, jak i psycholog mogą stawiać diagnozy – odpowiednio lekarskie i psychologiczne.
W takim razie, kto może przeprowadzać testy psychologiczne? Odpowiedź jest prosta: psycholog. Po studiach posiada on odpowiednie kompetencje do przeprowadzania i interpretowania testów. Na podstawie wywiadu, obserwacji oraz wyników uzyskanych w testach stawia diagnozę, prognozę lub wystawia opinię. Z kolei psychiatra nie ma uprawnień do stosowania testów psychologicznych. Swoje diagnozy opiera na wywiadzie lekarskim, obserwacji oraz opiniach uzyskanych od psychologa. Biorąc to pod uwagę dobrze jest odwiedzić najpierw psychologa. Jeżeli stwierdzi on konieczność leczenia farmakologicznego, skieruje pacjenta do lekarza psychiatry ze wstępnym rozpoznaniem psychologicznym.
Psycholog nie ma uprawnień do wypisywania recept i zlecania farmakologii. Nie może on również wypisywać skierowań do szpitala psychiatrycznego. Niby jest to dla większości oczywiste, jednak wciąż spotykam się z obawami potencjalnych pacjentów, czy aby psycholog nie odeśle ich do „psychiatryka”. Pomimo, że psycholodzy często pracują na oddziałach psychiatrycznych – nie ma takiej opcji. Jedynie lekarz może skierować na leczenie szpitalne, a i to zazwyczaj nie dzieje się na pierwszej wizycie w gabinecie psychiatrycznym.
Aby skorzystać z pomocy psychologicznej w ramach funduszu zdrowia potrzebne jest skierowanie. Może je wydać lekarz rodzinny lub psychiatra. Z kolei do psychiatry można umówić się bez skierowania. Swego czasu było na odwrót, ale przepisy zmieniły się. Poniżej znajduje się charakterystyka psychologa i psychiatry, a także psychoterapeuty (o tym, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i na odwrót pisałam już tutaj) i psychoanalityka.
Psychoterapeuta vs psycholog vs psychiatra vs psychoanalityk. Źródło: annamach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *